Pesti Srácok

Újrakezdődik az állatjogi aktivisták rémálma: januártól véget ér a nyérctenyésztésre bevezetett tilalom Dániában

Újrakezdődik az állatjogi aktivisták rémálma: januártól véget ér a nyérctenyésztésre bevezetett tilalom Dániában

A dán kormány úgy döntött, nem hosszabbítja meg a nyérctenyésztésre vonatkozó, december végéig hatályos tilalmat, amelyet azután vezettek be, hogy 2020 őszén a koronavírus különböző mutációit mutatták ki az ország nyércállományában.

A dán egészégügyi kutatóintézet legújabb kimutatásában alacsonynak ítélte meg a nyérctenyésztés emberi egészségre mért kockázatát. Az élelmezési, mezőgazdasági és halászati minisztérium ezért úgy döntött, hogy szigorú előírások mellett ugyan, de januártól engedélyezi az egyébként bundájukért tenyésztett állatok szaporítását.

A dán kormány 2020 novemberében rendelte el az ország 17 milliós nyércállományának leölését az állatokban felfedezett koronavírus-mutációk miatt. A rendelkezés nagy botrányt váltott ki, különösen azután, hogy kiderült: Mogens Jensen akkori élelmiszerügyi és mezőgazdasági miniszter jogalap nélkül adta ki az utasítást. A kormány csak utólagosan teremtette meg a rendelet jogi alapját, az élelmiszerügyi miniszter azonban még 2020 novemberében lemondott. A nyérctenyésztést betiltották, a károkat elszenvedő tenyésztőknek pedig kompenzációt ajánlottak fel.

Rasmus Prehn jelenlegi élelmiszerügyi miniszter pénteken közölte, hogy még a nap folyamán tárgyalni fog a dán nyércszőrmeipar képviselőivel, hogy felülvizsgálják a fertőzés megelőzésére hozott szabályokat az iparban. Mint azt a kormány elárulta, állatorvosok és egészségügyi hatóságok közösen alkották meg azt az irányadó modellt, amely a tenyésztők számára előírja a nyércállományokban megjelenő koronavírus-fertőzés kezelésének helyes módját.

PestiSracok facebook image

Dánia mellett lengyelországi és litvániai nyércekben is felfedezték a koronavírus egyes mutációit. Svédországban ugyancsak betiltották ezen menyétfélék tenyésztését, Finnországban pedig oltóanyagot fejlesztettek ki a nyércek számára a fertőződés ellen. Dánia a világ egyik legnagyobb nyércszőrme-exportőrei közé tartozik. A mintegy 1500 tenyésztőt tömörítő Koppenhága Szőrme szervezet a világ nyércállományának negyven százalékáért felel.

Forrás: MTI; Forrás: zooninstitutes

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!