Pesti Srácok

Kirúgták az oroszok megöléséről beszélő ukrán nagykövetet

Kirúgták az oroszok megöléséről beszélő ukrán nagykövetet

Felmentették hivatalából Petro Vrublevszkijt, Ukrajna asztanai nagykövetét, aki pár hete nagy felháborodást keltett az "oroszok megöléséről" szóló megjegyzésével – derült ki az ukrán elnöki hivatal honlapján kedd este megjelent közleményből. A hivatalos közlésben nem részletezték, mi áll a felmentés hátterében és miért hívják vissza a Kazahsztánba akkreditált nagykövetet.

Petro Vrublevszkij augusztusban egy kazah bloggernek adott interjúban az ukrajnai háborúra utalva azt mondta, hogy "minél több orosz embert ölünk meg most, annál kevesebbet kell majd a gyermekeinknek megölniük". Oroszország erre válaszul követelte, hogy Kazahsztán utasítsa ki a diplomatát, Asztana azonban ehelyett arra kérte Kijevet, hogy váltsa le a nagykövetet, mondván, megjegyzései elfogadhatatlanok egy olyan ország számára, ahol nagyszámú orosz kisebbség él. Az orosz külügyi szóvivő október elején jelezte: Moszkvát felháborítja, hogy Vrublevszkij még mindig Asztanában tartózkodik, és az ügyben bekérették a kazah nagykövetet.

Kazahsztán hagyományosan szoros gazdasági és biztonsági kapcsolatokat ápol Oroszországgal, de elhatárolódott az Ukrajna elleni orosz háborútól. A Moszkva által "különleges katonai műveletnek" nevezett konfliktus békés megoldására szólított fel, és nem volt hajlandó elismerni a megszállt területeken tartott "népszavazásokat", amelyek révén Oroszország elcsatolta Ukrajna egyes területeit.

Forrás: MTI

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még