Pesti Srácok

Több migráns indul útnak a tervezett olaszországi kikötőzár híre miatt

Több migráns indul útnak a tervezett olaszországi kikötőzár híre miatt

A tervezett olaszországi kikötőzár híre miatt az utóbbi napokban a korábbinál több migráns indult útnak a Földközi-tengeren az olasz partok felé a hatóságok csütörtöki közlése szerint. Ezen a napon is szünet nélkül érkeztek a kikötőkbe az emberekkel teli hajók; csak Lampedusára az éjszaka több mint kétszázan érkeztek.

A szombaton beiktatott, Giorgia Meloni vezette új, jobboldali olasz kormány a minap bejelentette, hogy lezárják a kikötőket az illegális migránsok előtt. Az utóbbi huszonnégy órában ezren érkeztek a dél-olaszországi Calabriába, amely Lampedusa után a migránshajók második számú kikötőpontjának számít. A háromszázötven fős lampedusai migránstáborban ismét több mint ezren szoronganak. Közülük mintegy ötszáz embert át akarnak szállítani Szicíliára. Az afrikai partokhoz legközelebbi olasz szigeten csütörtökön újabb két holttestet vetett partra a tenger. Velük már tizenegyre nőtt azoknak a holttesteknek a száma, amelyeket az utóbbi napokban találtak a sziget körül és akik kivétel nélkül migránsok voltak. A lampedusai polgármester a tetemek azonnali elszállítását sürgette, mivel a szigeten nincs elég hűtőkamra, és a temetőben sincs már hely.

– írta Twitter-fiókján Matteo Salvini, a kikötőkért is felelős infrastrukturális miniszter. Arra utalt, hogy az emberkereskedők cinkosainak a nem kormányzati szervezetek migránsokat fedélzetre vevő hajóit tartja. Matteo Piantedosi belügyminiszter első rendelkezésével az olasz nemzetbiztonságra veszélyesnek nyilvánította a norvég felségjelzésű Ocean Viking és a német zászló alatt hajózó Humanity1 civilhajókat, amelyek jelenleg még nemzetközi vizeken tartózkodnak, kikötési engedélyre várva Máltától vagy Olaszországtól. A két hajón több mint négyszázan vannak. Újraindította tevékenységét a Mediterranea olasz szervezet egyik hajója is, a Sea-Watch német szervezet pedig repülőgéppel követi a Líbiából induló hajók mozgását. A Sea-Watch mikroblogján megjelent felvétel szerint a líbiai partiőrség lelövéssel fenyegette a repülőt.

PestiSracok facebook image

– jelentette ki a belügyminiszter a TG5 tévében szerda este. Piantedosi hozzátette, hogy Róma mindenekelőtt Tunéziával, Líbiával, Egyiptommal és Algériával akar megegyezni arról, hogy hány migráns indulhat el partjaiktól. A prefektusból lett belügyminiszter hozzátette: igent mond az emberéletek mentésére, de nemet az NGO-hajók kikötésére. Emlékeztetett arra, hogy hétfő óta a partiőrség háromezer embert mentett ki a tengerből az olasz vizeken.

Riccardo Noury, az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet olaszországi szóvivője szerint a jobboldali kormánnyal visszatért az az időszak, amelyben "bűnözőknek nyilvánítják a nem kormányzati szervezeteket, és hajóikat nem engedik kikötni". Noury elfogadhatatlannak nevezte a római kormány elképzelését, hogy a regisztrációs központokat Afrikába helyezzék át: "így az Európai Unióba való belépésről éppen azokban az országokban döntenének, ahonnan az emberek el akarnak menekülni". A római belügyminisztérium adatai szerint 2016 és 2021 között több mint 436 ezren érték el az olaszországi partokat, az idei év eleje óta pedig több mint 79 ezren érkeztek.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/ANSA/Ufficio Stampa Sea Watch (illusztráció)

Ajánljuk még

Eldorádóból Mexikóba – Ma negyven éve, hogy utoljára vb-re jutott a magyar válogatott

Exkluzív 2025 április 17.
Napra pontosan negyven éve annak, hogy a magyar labdarúgó-válogatott kijutott a mexikói világbajnokságra. Akkor még csak nem is sejthettük, hogy a következő négy évtized vb-mentes lesz számunkra. Ma, ennek ismeretében még inkább felértékelődik a negyven évvel ezelőtti fantasztikus vb-selejtezős menetelés, amelyre a koronát a Hanappi-stadionban tette fel Mezey György legénysége. A máig emlékezetes bécsi diadalt idézzük most fel az évforduló alkalmából.

Vérrel írt üzenet, fegyverarzenál, eltévedt lövedék – Fokozódik a feszültség a déli határnál

Exkluzív 2023 szeptember 5.
Tovább súlyosbodott a helyzet a déli határunk szerb oldalán azóta, hogy Az Akta bemutatta a terrorista embercsempész bandák táborait, akiknek az egymással folytatott háborúja a helyi magyarok életét veszélyezteti. Ahogy riportunkban bemutattuk, afgán és észak- afrikai terrorista csoportok tanyáznak a Szabadka környéki erdőkben, sorozatlövő, gránátvető fegyverekkel és gránátokkal ellátva, és most már naponta vannak tűzharcok, lőnek és robbantanak, gyakran a lakóházak közelében. Ezek a bandák szervezik a napi több száz, Zágrábból a Délvidékre érkező illegális migráns továbbjuttatását. Az elmúlt napokban fokozódott az amúgy is tarthatatlan helyzet. A lövöldözések maradványait, lőszerhüvelyeket néhány tíz méterre a határtól százával találni – már a határon lőnek, miközben 300–400 fős csoportok invázióját irányítják neki a kerítésnek. És már nem létráznak: végigvágják a kerítést, azon tuszkolják át az embereket az akciót fegyveresekkel fedező embercsempészek. A PestiSrácok.hu számos exkluzív felvételt kapott a terroristákról és a felkutatásukra irányuló akciókról. Megtaláltuk a TikTokon az embercsempész bandák egymásnak szóló hadüzeneteit, különböző üzenetekkel ellátott videóit. Ezek a felvételek is jól mutatják, hogy elit terrorista csoportok háborúja dúl az embercsempész piacért, illetve területekért. A BIRN balkáni oknyomozó portálnak pedig a csoportok vezetőit is sikerült beazonosítania, és belső informátoraik által a területfelosztási harcok eseményeit is feltérképezték. Hat hónapon át tartó kutató-elemző munkájukból az is kiderül, hogy a marokkói és afgán bandák háborújához főleg Koszovóból albán bűnözői körök biztosítják a fegyvereket, méghozzá igencsak borsos áron.

A játék ma sem volt igazán jó, de a győzelem végre megvan! – Barátságos labdarúgó-mérkőzés: Azerbajdzsán–Magyarország 1–2 (1–2)

Exkluzív 2025 június 10.
Megszerezte első idei győzelmét a magyar labdarúgó-válogatott, miután küzdelmes, de alacsony színvonalú mérkőzésen Bakuban legyűrte Azerbajdzsán válogatottját. Csapatunk nem játszott jól, helyzetkihasználásunk ma is csapnivaló volt, de pozitívum, hogy a győzelmet így is meg tudtuk szerezni, Varga Barnabás pedig közel egy év után ismét eredményes tudott lenni a válogatottban.