Pesti Srácok

Svédország kiadta Törökországnak a Kurdisztáni Munkáspárt egyik tagját

Svédország kiadta Törökországnak a Kurdisztáni Munkáspárt egyik tagját

Az Anadolu török hírügynökség jelentése szerint Svédország kiadta pénteken Törökországnak a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szakadár kurd szervezet egyik tagját. Mahmut Tat 2015-ben kért menedékjogot Svédországban, miután Törökországban hat évi és tíz hónapi börtönbüntetésre ítélték a PKK-val való kapcsolata miatt. Az Anadolu jelentése szerint a menedékkérelmét elutasították.

A TRT török állami televízió jelentése szerint Tatot pénteki isztambuli megérkezése után után őrizetbe vették, majd a szombati bírósági kihallgatás után börtönbe szállították szintén Isztambulban.

Svédország és Finnország májusban nyújtotta be csatlakozási kérelmét a NATO-hoz Ukrajna Oroszország általi megtámadása miatt, de Törökország kifogásolta a felvételüket arra hivatkozva, hogy Svédország és – és kisebb mértékben – Finnország a Törökország és az Európai Unió által terrorszervezetnek tartott PPK és más csoportok tagjainak ad menedéket. Ankara követeli továbbá Fethullah Gülennek, az Egyesült Államokban élő hitszónoknak a kiadatását, akit Ankara a 2016. évi, Recep Tayyip Erdoğan török elnök elleni puccskísérlet megszervezésével vádol. Stockholm és Helsinki tagadja, hogy fegyvereseknek adna menedéket, de megígérte, hogy együttműködik Törökországgal, és feloldja a szíriai török hadműveletek miatt elrendelt fegyverembargót. A NATO konszenzussal hozza meg döntéseit, így a két ország felvételéhez szükség van mind a harminc tagállam támogatására. Csak Törökország ellenzi a felvételüket. A nemrégiben hivatalba lépett új svéd kormány nyitottabb a tárgyalásokra, és Mevlüt Çavuşoğlu török külügyminiszter a héten úgy ítélte meg, hogy a két ország "kedvező lépéseket" tett.

PestiSracok facebook image

– mondta Çavuşoğlu Bukarestben, a NATO külügyminiszteri értekezletének szünetében tartott sajtóértekezletén.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA-ANSA/Riccardo Antimiani

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!