Pesti Srácok

Újra ellenőrzi a hidzsáb viseletét az iráni rendőrség a női sofőrök körében

Újra ellenőrzi a hidzsáb viseletét az iráni rendőrség a női sofőrök körében

Az iráni rendőrség újrakezdte az iszlám női fejkendő, a hidzsáb viselésének ellenőrzését a női gépkocsivezetők körében - jelentette a helyi média hétfőn, több mint száz nappal azután, hogy letartóztatását követően rendőrségi őrizetben meghalt Mahsza Amini iráni nő, ami országszerte tüntetéseket és zavargásokat váltott ki. A kurd nemzetiségű, 22 éves iráni nő 2022. szeptember 16-án halt meg, miután a rendőrség őrizetbe vette, mert nem tartotta be a nőkre vonatkozó szigorú iráni öltözködési szabályokat. Halála óta folyamatos, rendszerint a rendőrséggel való összecsapásokba torkolló tüntetések zajlanak a nagyobb iráni városokban.

– közölte a Fársz iráni hírügynökséggel egy "magas rangú" rendőrségi tisztségviselő.

PestiSracok facebook image

– magyarázta a rendőrségi hivatalnok. A Fársz szerint az sms-üzenet szövege a következő:

A Nazer–1 programot 2020-ban indította el az iráni rendőrség. Az Amini halálát követő tüntetéssorozat miatt az iráni erkölcsrendészet, amely a fiatal iráni nőt 2022 szeptemberében letartóztatta, felhagyott az utcán fedetlen fővel közlekedő nők letartóztatásával és rendőrségi őrizetbevételével. Mohammad Dzsafar Montazeri iráni főügyész 2022. december elején bejelentette, hogy az "orientációs járőrök" néven ismert erkölcsrendészeti egységeket megszüntették. Ám a tiltakozók továbbra is szkeptikusak a bejelentéssel kapcsolatban, mivel az nem az iráni belügyminisztérium hivatalos bejelentése, hanem csak egy szakmai konferencián feltett kérdésre adott rögtönzött főügyészi válasz volt.

Forrás: MTI; Fotó: Iran News Wire

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!