Pesti Srácok

Sanna Marin finn miniszterelnök a botrány ellenére is odaadná országa vadászgépeit az ukránoknak

Sanna Marin finn miniszterelnök a botrány ellenére is odaadná országa vadászgépeit az ukránoknak

Ahogy korábban mi is beszámoltunk róla, a finn kormányfő Kijevben járva ígérte meg, hogy Ukrajnának átadják majd a finnek légvédelmét ellátó F–18-as Hornet vadászrepülőgépeket. A Világgazdaság vasárnapi cikke szerint ez az ígéret azonban óriási botrányt kavart hazájában, hiszen az ötletet csak saját kabinetjével és a finn légierővel felejtette el megbeszélni, azaz olyan fokú döntést hozott egymaga, amellyel könnyen veszélybe sodorhatja egész országát.

A jelenlegi tervek szerint – bár a megállapodás már megvan – az új amerikai F–35-ösök, amelyek a Hornetek helyét vennék át, legjobb esetben is csak 2026-ban érkeznek meg Finnországba. A Helsinki Timesnak nyilatkozó képviselők így továbbra is értetlenül állnak a kijelentés előtt. A botrány egyre nagyobb hullámokat vet, Marin azonban mégsem hajlandó korrigálni a szavait, egyelőre nem nyilatkozik az ügyben. Szombaton egy politikai rendezvényen vett részt a verkkouutiset.fi portál szerint, ahol az újságírók hiába akarták kérdezni a botrányról, ő lerázta őket annyival, hogy most az emberekkel szeretne beszélgetni, nem a sajtóval.

– mondta a lapnak Mikko Kärnä finn parlamenti képviselő. Kollégája, Jari Ronkainen szerint szintén megdöbbentő volt az ígéret, hiszen a Hornetek nélkül Finnország teljesen védtelenné válna.

PestiSracok facebook image

– mondta a honatya.

Sanna Marin a Tamperétől délnyugatra található Pirkkala városában, egy önkormányzati bérlakásban anyjával és annak női élettársával nőtt fel. Később nyíltan beszélt szivárványcsaládjáról, és hogy gyerekkorában a finn társadalom közel sem volt nyitott. Férjével, Markus Räikkönennel 2020 óta házasok. Gyermekük, Emma Amalia Marin 2018-ban született. 2022 augusztusában több fotó és videó is kiszivárgott olyan partikról, amelyeken a miniszterelnök részt vett. Marin politikai ellenfelei ezek alapján igyekeztek pozíciójára alkalmatlannak beállítani a fiatal nőt, miközben a miniszterelnök kitartott amellett, hogy semmi rosszat nem csinált, valamint drogtesztet végeztetett, amelynek az eredménye negatív lett. Az eset kapcsán a miniszterelnökkel szolidaritást vállalva sokan bulizós fotókat, videókat posztoltak.

Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/EPA/Kimmo Brandt

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.