Pesti Srácok

Dörömböléseket hallottak onnan, ahol nyoma veszett a Titanic roncsaihoz tartó tengeralattjárónak

Dörömböléseket hallottak onnan, ahol nyoma veszett a Titanic roncsaihoz tartó tengeralattjárónak

Egy, a mentésben részt vevő kanadai repülőgép dörömbölő hangokat észlelt onnan, ahol vasárnap eltűnt a Titanic roncsaihoz merülő tengeralattjáró – írja az Index.

A dörömbölő hangokat harmincperces időközönként észlelte a Halifax Közös Mentési Koordinációs Központ (JRCC Halifax) P–8 Poseidon katonai repülőgépe – derült ki a belbiztonsági minisztérium belső e-mailezésből, amely a Rolling Stone birtokába jutott. A kutatásban részt vevő gép szonobójákat vetett be a tengeralattjáró eltűnésének helyszínén, ami harmincpercenként dörömbölő hangokat észlelt. Négy órával később további szonárokat vetettek be, amelyek szintén azonosították a dörömbölést. Azt azonban egyelőre nem tudni, hogy pontosan mikor hallották a hangokat, és azt sem, mi okozta azt. A lap beszámolója szerint az e-mailben azt írták: a JRCC azon dolgozik, hogy találjanak egy olyan víz alatti, távirányítható járművet, amely segítséget nyújthat a kutatási és mentési munkálatokban.

Az eltűnt tengeralattjáróról szóló korábbi jelentések szerint a haditengerészet mentőhajója csak mintegy 600 méteres mélységre képes leereszkedni. Azonban ha az öt turistát négyezer méter mélyen találnák meg, akkor egy víz alatti drónra vagy egy távirányítású járműre lenne szükség ahhoz, hogy elérjék őket. Az Explorers Society nevű kutatócsoport kedd délután küldött e-mailjében arról írtak, hogy helyi idő szerint hajnali 2 órakor észlelték a szonárral a dörömbölő hangokat, ami arra utalhat, hogy a merülőhajón lévők még életben vannak.

PestiSracok facebook image

A levelezésből kiderült az is, hogy a fedélzeten az Explorer Society tagja tartózkodik, és arra szólították fel a csoportot, hogy lépjenek kapcsolatba a képviselőikkel a Magellan brit magánvállalat által gyártott távirányítású járművek használatával kapcsolatban. Mint írják, a vállalat rendelkezik egy olyan távirányítású járművel, amely hatezer méteres mélységben is használható, ráadásul bevetésre készen. Az e-mail szerint azonban az amerikai kormány és a partiőrség még nem adott nekik engedélyt a részvételre. A belbiztonsági minisztérium vezetőségének kedd este küldött e-mail szerint az eredetileg keresésre küldött hajót a dörömbölő hangok utáni kutatásra irányították át. Hozzátették, hogy a keresést egy távirányítású jármű folytatja, váltott kezelőkkel, valamint azt is megjegyezték, hogy az esetleges mentéshez kötélzet és mentődrót is készenlétben van. A tervek szerint további eszközök érkeznek, köztük az amerikai haditengerészet egy víz alatti mentési szakértője, valamint a kanadai haditengerészet egy hajója mobil dekompressziós kamrával és orvosi személyzettel. Ők legkésőbb szerda este 10 óráig megérkeznek a helyszínre – áll az e-mailben.

Forrás: Index; Fotó: MTI/AP/Action Aviation

Ajánljuk még

Boros Lajos, az "erkölcsi nulla", a "tégla" – Így lett a KISZ dalnokából a Hanglemezgyár cenzora

A Hálózat 2020 június 14.
Boros Lajos, a ma is népszerű "Lali király" a Danubius Rádiónál, Bochkor Gábor társaként lett igazán ismert. A hetvenes években még politikai csasztuskákat énekelt, olyan gyengén, hogy azt még az akkori sajtó is kritizálta. A KISZ egyik kedvence eredetileg mérnök volt, de olyan jól helyezkedett, hogy 1973-ban már ő is kimehetett a berlini VIT-fesztiválra. Egy másik rendszerkedvenc duó szerint Boros feljegyzéseket írt róluk, ők ezért nem mehettek a következő VIT-re, Kubába, holott Fidel Castro öccse is rajongott értük. Ők egyszerűen "téglának" nevezték Borost. Tény, hogy Boros jól helyezkedett, mert a Hanglemezgyárnál folytatta, ahol Bors Jenő és Erdős Péter befolyásos munkatársa lett. Galla Miklós szerint Boros "erkölcsi nulla" volt, és szándékosan gyereklemezként adta ki az albumukat. A ma már kevéssé ismert, de akkor nagyon népszerű Névtelen Nulla szerint nekik is Boros tartott be, legnagyobb sikereik idején nem adta ki a lemezüket, és később is C kategóriásak lettek. Boros Lajos ismeretlen története.

Jobba Gabi színésznő tragikus élete és öngyilkossága – Kik „vették el tőle a levegőt”?

Magyar ugar 2021 január 9.
Jobba Gabi hatalmas csillaga volt a Kádár-rendszernek, Aczél egyik kedvenc írója, Gyurkó László is támogatta, valamint az az Erdős Péter, akinek az egyik kedvese volt. Mégis öngyilkos lett, tragikusan fiatalon, mindössze harminchat évesen. „Nincs több erőm ezzel a lelki nyomorúsággal élni és nem akarok tovább senkinek a terhére lenni” – írta utolsó levelében, míg Gyurkó arra célzott, valakik tönkretették, elvették tőle a levegőt. Mi történhetett? Tóth Eszter Zsófia történész tragikus életének és halálának járt utána.