Pesti Srácok

Első fokon nyolc évre eltiltották közhivatali pozíciók viselésétől Jair Bolsonaro korábbi brazil államfőt

Első fokon nyolc évre eltiltották közhivatali pozíciók viselésétől Jair Bolsonaro korábbi brazil államfőt

Brazíliában a szövetségi választási bíróság (TSE) pénteken többségi döntéssel úgy határozott, hogy Jair Bolsonaro korábbi államfőnek 2030-ig megtiltják, hogy közhivatali pozíciókat töltsön be, illetve elinduljon a választásokon.

A bírói testület hét tagja közül öten szavaztak a hatalommal való visszaéléssel vádolt politikus ellen. Benedito Goncalves, a tárgyalást elnöklő bíró elmondta: Bolsonaro egyebek között azzal követett el szabálytalanságot, hogy külföldi nagykövetekkel folytatott találkozóit az elektromos választási rendszerrel kapcsolatos megalapozatlan állítások terjesztésére használta fel. A 68 éves Bolsonaro a tavalyi választáson alulmaradt a Brazíliát jelenleg kormányzó, baloldali Luiz Inácio Lula da Silvával szemben.

Jair Bolsonaro hátbadöfésnek és politikai döntésnek minősítette a határozatot, és hozzátette: nem célja a TSE-t támadni, de szerinte a felhozott érvek hiteltelenek. Közölte azt is: fellebbezést nyújt be a döntéssel szemben, mert ártatlannak tartja magát, és folytatja tevékenységét annak érdekében, hogy hazájában további teret nyerjenek a jobboldali politikai nézetek. Flávio Dino igazságügyi miniszter úgy foglalt állást, hogy az ítélet megmutatta, a politikában nem a dzsungel törvényei érvényesülnek.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Cristobal Herrera

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!