Pesti Srácok

Háborús propaganda brüsszeli pénzből – Lőszergyártást támogató törvényt fogadott el az Európai Parlament

Háborús propaganda brüsszeli pénzből – Lőszergyártást támogató törvényt fogadott el az Európai Parlament

Az Európai Parlament megszavazta a lőszerek és rakéták európai gyártásának növeléséről szóló törvénytervezetet (ASAP). A szabályozás célja, hogy felgyorsítsa a lőszerek és rakéták szállítását Ukrajnába, valamint segítse a tagállamokat készleteik feltöltésében. Az ASAP célzott intézkedések bevezetésével, többek között 500 millió eurós finanszírozással kívánja növelni az EU termelési kapacitását, hogy kezelje a védelmi termékekből, különösen a föld–föld rakétákból, tüzérségi lőszerekből és azok alkatrészeiből jelenleg fennálló hiányt.

Az Európai Bizottság azonosítani, feltérképezni és folyamatosan nyomon követni akarja a védelmi termékeket, valamint arról is információt szeretnének kapni, hogy azok összetevői és a megfelelő nyersanyag-bemenetek rendelkezésre állnak-e. A javaslat mechanizmusokat, elveket és átmeneti szabályokat hoz létre annak biztosítására, hogy ezek a védelmi eszközök időben rendelkezésre álljanak az Európai Unión belüli vásárlóik számára. Mint írják, a rendelet hatékonyságát 2024 közepéig értékelik, figyelembe véve a biztonsági környezet alakulását. Az eredmények alapján fontolóra lehet venni ezen intézkedések kiterjesztését és további költségvetési források elkülönítését.

Az Európai Bizottság 2023. május 3-án terjesztette elő az ASAP-jogszabályt és az európai parlamenti képviselők még ugyanebben a hónapban megállapodtak abban, hogy a törvényjavaslat jóváhagyásának felgyorsítása érdekében elindítják a sürgősségi eljárás folyamatát. A jogszabályt 446 szavazattal, 67 ellenében, 112 tartózkodás mellett fogadták el. A képviselők ezután megkezdik a tárgyalásokat az Európai Tanáccsal, majd a képviselők júliusban szavaznak a jogszabályról.

PestiSracok facebook image

Fotó: MTI/EPA/Julien Warnand

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!