Pesti Srácok

Ennyit az ingyen pénzről – Az olasz kormány megkezdte az alapjövedelem felszámolását

Ennyit az ingyen pénzről – Az olasz kormány megkezdte az alapjövedelem felszámolását

Augusztustól 169 ezer család nem részesül többé az állampolgári jogon járó havi segélyben (alapjövedelem), amelyet az Öt Csillag Mozgalom (M5S) vezetett be 2019-ben. A bejelentés Nápolyban tiltakozáshoz vezetett.

Az érintettek mobiltelefonos üzenetben értesültek a mostanáig havonta juttatott összeg leállításáról. Augusztustól további 80 ezer család esik el a támogatástól. Nápolyban többen a társadalombiztosítási intézet (INPS) épületénél tiltakoztak. A városban több mint 21 ezer háztartást érint az intézkedés. Az Öt Csillag Mozgalom a 2018-as választási kampányában ígérte meg az alapjövedelem bevezetését, amelyből végül több mint 2,5 millióan részesültek. A déli tartományokban 1,7 millióan kapták meg a havonta kiutalt összeget, amelynek fejenként havi 780 euró volt a felső határa. Az állampolgári jövedelem névvel bevezetett segély a munkaképes, de a munkapiacon elhelyezkedni nem tudóknak kívánt ideiglenes segítséget nyújtani.

Giorgia Meloni tavaly október óta hivatalban lévő kormánya az állampolgári jövedelem részleges felszámolását ígérte meg az állami segélyrendszer átalakításával. Első lépésben a támogatás időtartamát a korábbi másfél évről hét hónapra csökkentették, ezért jár le most augusztustól az összeg kifizetése azok számára, akik január elsejétől részesültek benne. A Meloni-kormány a támogatottak számát több mint 600 ezerrel kívánja csökkenteni: azoknak fizetnek továbbra is, akik azért nem tudnak munkát vállalni, mivel beteg személyt, kiskorú gyermeket vagy 65 év felettit látnak el. Januártól a kormány a 18 és 59 év közötti munkaképes személyek esetében legfeljebb havi 350 eurós támogatást folyósít kizárólag az összegért cserébe kötelező tanulás vagy szakképzés idejére.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/ANSA/Fabio Frustaci

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!