Pesti Srácok

Elhagyják az EU-t Soros György Nyílt Társadalom Alapítványai

Elhagyják az EU-t Soros György Nyílt Társadalom Alapítványai

Felröppent a hír, miszerint Soros György Nyílt Társadalom Alapítványai elhagyják az Európai Uniót. Mielőtt azonban elkönyvelnénk, hogy a spekuláns lemondott terveiről és ezért vonulnak ki az unióból, érdemes megnézni a sok jóval nem kecsegtető indoklásukat. A szervezetek szerint ugyanis azért "helyezik a világ más pontjaira" a figyelmüket, mert Brüsszelben már így is elég sokat költenek azokra a kérdésekre, amelyekkel ők is foglalkoznak.

Elhagyják az EU-t a Soros-féle Nyílt Társadalom Alapítványok (Open Society Foundations, OSF) – írja a Szabad Európa. Mivel az Európai Unió intézményei és kormányai sokat költenek azokra a témákra, amivel az OSF is foglalkozik, ezért a világ más pontjaira fókuszálnak majd, ahol hatékonyabb lehet a működésük. A portál szerint múlt pénteken levelet kapott minden olyan magyarországi szervezet, amely részesül a Soros György által alapított Nyílt Társadalom Alapítványai támogatásából. Az OSF igazgatótanácsának legutóbbi döntéséről értesítették a magyar partnerszervezeteket: a szervezet lényegében megszünteti tevékenységét az Európai Unióban, és a világ más részeire helyezi át forrásait. A levél eljutott a Szabad Európához, és több magyar civil szervezet is megerősítette, hogy megkapták azt.

E szerint az OSF vezetése „radikális stratégiai irányváltásról döntött”, annak érdekében, hogy a szervezet forrásai a lehető legnagyobb hatást tudják elérni. Így arról is döntés született, hogy az OSF Európai Unión belüli tevékenységének „nagy része” megszűnik, és az eddig Európába szánt forrásokat a világ más részein költik majd el. Mostantól „rendkívül korlátozott” lesz az erőforrás, amit Európán belülre tudnak majd koncentrálni. A döntést azzal indokolják, hogy az uniós intézmények és kormányok jelentős összegeket fordítanak az emberi jogok, a szabadság és a sokszínűség témáira, és épp ezek a területek azok, melyeken az OSF is aktív. Azt írják, a jövőben Európára csak a „nagy, globális témákban betöltött szerepével összefüggésben” fognak összpontosítani.

Ezzel egy időben átalakítják az OSF szervezeti felépítését is, már 2024-ben. A levél alapján még az OSF-en belül is keveset tudnak a részletekről, például a kivonulás ütemezéséről, vagy hogy mi fog történni az olyan uniós országokban, ahol nem igaz az, hogy az uniós intézmények és kormányok jelentős összegeket fordítanak az emberi jogok vagy a sokszínűség témáira. Az OSF 2018-ban költözött el Budapestről, és tette át székhelyét Berlinbe.

PestiSracok facebook image

Forrás: Szabad Európa; Fotó: MTI/CEU/Végel Dániel

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.