Pesti Srácok

A semmiből születő erő – Megjelent G. Fodor Gábor új könyve a gondolatháborúról

A semmiből születő erő – Megjelent G. Fodor Gábor új könyve a gondolatháborúról

A gondolatháború síkjára kalauzolja az olvasókat G. Fodor Gábor most megjelent, A „késes” ember című új kötetében. A fenyegető erőt jelképező főcím mellett az egyszavas alcím (Gondolatháború) rávilágít, miről szól valójában a kiadvány. Ahogy a szerző, a XXI. Század Intézet stratégiai igazgatója írja: „Minden a gondolattal kezdődik. Útjára indítja a dolgokat. A gondolat a semmiből születő erő.” A könyv fundamentuma és esszenciája tehát a gondolat, a gondolatiság. És mindaz, ami egy-egy gondolat köré épül.

A borítón groteszk, arctalan, kést szorongató férfialak. Ő a „késes” ember? Miért markolja azt a kést? Gyilkolni készül, vagy célja az elrettentés? Egyáltalán mire utal a már első látásra csodálkozást kiváltó, már-már megütközést keltő kötet címe? Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész professzor segít megadni a választ a felvetődő kérdésekre, aki a könyv előszavában így fogalmaz:

G. Fodor Gábort saját bevallása szerint régóta foglalkoztatja a gondolatháború problémája, amely „annyira nyilvánvaló, hogy van, hogy már meg se látjuk, problémává se tesszük. Vakon elmegyünk mellette, aztán csodálkozunk, hogy ha veszítünk.” A gondolatháború tehát van, velünk és bennünk él; minden, ami életünk szerves részét képezi, például a hétköznapok, a párkapcsolatok, a munkahelyi viszonyok, a politika, a sport, gondolatháborúk által formálódik.

PestiSracok facebook image

– hívja fel a figyelmet a szerző, aki életünket és sorsunkat alakító gondolatvilágunkat „műveletek” és „ellenműveletek” láncolatának állítja be. G. Fodor Gábor meggyőződése szerint minden gondolatháború játszma. A játszmát lehet vállalni, vagy nem vállalni, és az élet utólag fogja igazolni, mi volt a helyes, mi volt az „értelmes” megoldás. A gondolatok mellé fogalmak társulnak, és újabb gondolatok, amely gondolatláncokat alkotnak. A XXI. Század Intézet stratégiai igazgatója mondatokba foglalta gondolatláncait. Gondolatai élesek, kritikusak, néha késpengeként hasítanak belénk. Ugyanakkor a szerző a rá jellemző módon hívja segítségül a humort, a szarkazmust, hogy oldja a feszültséget.

A Politikai virológia és Az Orbán-szabály szerzőjétől megszokhattuk bátor kiállását. Bátran választ nehéz témát, bátran érvel. Bátor, mert megírta ezt a könyvet, mert küzdeni akar, mert önként vonul be a háborúba: önként vonul a gondolatháború frontjára. De leteszi a fegyvert, ha indokolt.

A kötet megvásárolható a Terror Háza Múzeum webshopjában és a könyvesboltokban.

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!