Pesti Srácok

Az APEC-csúcs zárónyilatkozata jórészt gazdasági kérdéseket tartalmazott

Az APEC-csúcs zárónyilatkozata jórészt gazdasági kérdéseket tartalmazott

Elsősorban gazdasági kérdéseket tartalmazott az Ázsia–Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) San Franciscó-i csúcstalálkozójának pénteken megjelent, konszenzussal elfogadott, úgynevezett Golden Gate-zárónyilatkozata.

A dokumentum geopolitikai témákat nem említett, így nem volt benne szó az ukrajnai helyzetről, vagy a palesztin–izraeli konfliktus eszkalációjáról. A fórum résztvevői a zárónyilatkozatban kifejezték elkötelezettségüket a nyitott piacok biztosítása és az ellátási láncok zavarainak megszüntetése mellett, jelezve: továbbra is azon dolgoznak, hogy egyenlő versenyfeltételeket biztosítsanak a kedvező kereskedelmi és befektetési környezet megteremtése érdekében. Ezenkívül az APEC-tagok kötelezettséget vállaltak arra, hogy fokozzák erőfeszítéseiket a tiszta és fenntartható energiára való átállás felgyorsításáért. A tagországok megerősítették továbbá elkötelezettségüket "a fosszilis tüzelőanyagok nem hatékony támogatásának ésszerűsítése és fokozatos megszüntetése mellett". Ígéretet tettek továbbá arra, hogy felgyorsítják az alacsony és nulla károsanyag-kibocsátású járművekre, illetve tengeri hajózásra történő átállást és a kikötők szén-dioxid-mentesítését.

A szingapúri székhelyű, 1989-be alapított, jelenleg 21 tagú APEC célja elősegíteni a térség országai, valamint a világ többi része közötti gazdasági együttműködést és beruházásokat.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/YNA/YONHAP

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!