Pesti Srácok

Elítélték Lengyelországot az azonos nemű emberek közötti párkapcsolatok jogi elismerésének hiánya miatt

Elítélték Lengyelországot az azonos nemű emberek közötti párkapcsolatok jogi elismerésének hiánya miatt

Az Emberi Jogok Európai Bírósága keddi határozatában elítélte Lengyelországot a magánélet tiszteletben tartásához való jog megsértése miatt, arra hivatkozva, hogy az országban nem létezik az azonos nemű párok "elismerését és védelmét" biztosító jogi keret.

A strasbourgi testülethez öt lengyel homoszexuális pár fordult azzal a panasszal, hogy házasságkötési szándékukat a helyi hatóságok azzal az indokkal utasították el, hogy a lengyel jog csak egy férfi és egy nő házasságát teszi lehetővé. Fellebbezésüket a nemzeti bíróságok elutasították. A felperesek a testület sajtóközleménye szerint hátrányos helyzetbe kerültek például az adózás szempontjából vagy a családi jogok tekintetében amiatt, hogy kapcsolatukat nem ismerték el hivatalosan.

Az EJEB emlékeztet arra, hogy az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló egyezményt aláíró államok "kötelesek olyan jogi keretet biztosítani, amely lehetővé teszi az azonos nemű személyek számára, hogy párkapcsolatuk a megfelelő elismerésben és védelemben részesüljön". A bírósági határozatban leszögezték: az adott országban uralkodó többségi társadalmi hozzáállás önmagában nem indokolhatja a szexuális irányultságon alapuló eltérő bánásmódot, valamint semmi sem utal arra, hogy az azonos nemű pároknak nyújtott jogi elismerés és védelem önmagában kárt okozna a hagyományos családmodellnek.

Az EJEB úgy vélte, hogy a jogsértés megállapítása önmagában elegendő elégtételt jelent az elszenvedett nem vagyoni károkért. A költségek és kiadások tekintetében a lengyel államnak 20, illetve 317 eurót kell kifizetnie a felperesek egy-egy csoportjának.

PestiSracok facebook image

Forrás: MTI; Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!