Pesti Srácok

Víz nélkül maradt karácsony előtt több agglomerációs település

Víz nélkül maradt karácsony előtt több agglomerációs település

Több Budapest környéki település is vízhiánnyal kénytelen megküzdeni a karácsony előtti napokban, miután csőtörés keletkezett azon a vezetéken, amely Budapest–Csepel irányából az ivóvizet továbbítja az érdi tárolómedencébe, ahonnan Törökbálintot és Diósdot is ellátják. Az Érd és Térsége Vízközmű Kft.-re hivatkozva Törökbálint Város Önkormányzata kedden közölte: a három érintett településen több napos vízhiányra kell készülni, ami akár szombatig–vasárnapig is eltarthat.

A tájékoztatóból kiderült, hogy néhány nappal ezelőtt egy stratégiai fontosságú, 600 milliméteres belső átmérőjű vezetéken keletkezett csőtörés, ami a Budapest–Csepel irányból átvett ivóvizet továbbítja az Érd, Bakonyi–Mecseki utcák kereszteződésében lévő tárolómedencékbe. Ezekből a medencékből szivattyúzzák tovább Érd parkvárosi részeibe, Törökbálint nagy részére és Diósd egy részére a vizet – írja az Index.

Mivel a 600-as vezetéken olyan jellegű a meghibásodás, amit csak speciális anyagokkal lehet javítani, két speciális csőkötő idomot kellett külföldről megrendelni, ami előreláthatólag pénteken (december 22-én) érkezik meg. Reményeik szerint így meg tudják javítani a vezetéket. Mindaddig egy másik töltővezetéken töltik a Bakonyi–Mecseki medencéket, aminek viszont csak 400 milliméter a belső átmérője. Tehát ezen jóval kevesebb vizet tudnak feladni a medencékbe, ami ugyanakkor az elmúlt napokban még éppen elég volt ahhoz, hogy eddig ne legyen sehol vízhiány.

Az elmúlt két éjjel viszont további csőtörések keletkeztek más vezetékeken (Érd: Mecset utca, Erzsébet utca, Tárnoki út; Diósd: Pacsirta utca), ami negatívan befolyásolta a medencék tölthetőségét. Így keddre olyan mértékben csökkentek a medenceszintek, hogy azt valószínűsítik, szerdán Érd, II. III. IV. nyomásövezetében, Törökbálinton és Diósd egy részén vízhiány lesz, ami akár tehát a hétvégéig is eltarthat, miután a péntekre tervezett csőjavítás után idő kell az újratöltésekhez. Sóskúton és Pusztazámoron csak rövidebb idejű vízhiány várható, Tárnokon pedig az érdi I. nyomászónához hasonlóan valószínűleg nem lesz vízhiány (kivéve egy esetleges csőtörést abban a zónában).

PestiSracok facebook image

– hangsúlyozták. Nem újkeletű a probléma: Törökbálint vonatkozásában a vízügyi kihívások csőtörés nélkül is ismertek. A településre tervezett, 500 lakásos társasházról cikkben a lap már jelezte: a projektet ellenző érvek között szerepelt mások mellett a szűkös ivóvízkészlet, a szennyvíztelep nem elégséges kapacitása, illetve a már eleve túlterhelt közúthálózat is.

Forrás: Index; Fotó: MTVA/Bizományosi/Faludi Imre

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!