Pesti Srácok

Háromszáz milliárd forintos ferdítés - hazudott az uniós forrásokról Karácsony

Háromszáz milliárd forintos ferdítés - hazudott az uniós forrásokról Karácsony

Karácsony Gergely óriásit hazudott egy televíziós interjúban – szúrta ki az Origo. A főpolgármester azt állította: Brüsszelben ő érte el, hogy a főváros mintegy háromszáz milliárd forintnyi fejlesztési forrást kapjon az Európai Uniótól. Csakhogy az említett összeget valójában Orbán Viktor harcolta ki, ez ugyanis része a Magyarországnak járó forrásoknak, a tízmilliárd eurónak, amit decemberben hagytak jóvá Brüsszelben.

A hírportál utánajárt: a valóságban Karácsony legfeljebb a századrészét, egy százalékát érte el a közvetlen források terén annak, amit állít. Ugyanis a főpolgármester által említett projektek egytől egyig olyan, a kormány által megtervezett operatív programokban, illetve az úgynevezett helyreállítási tervben szerepelnek, amelyeket – a főváros igényeit is figyelembe véve – a kormány dolgozott ki és fogadtatott el Brüsszelben. Ezek támogatási forrásai a kormány által tervezett és kezelt Ikop, Ikop Plusz, Top Plusz, Kehop Plusz programokban és a helyreállítási tervben szerepelnek. Az említett programokban számos olyan további fejlesztés is szerepel – méghozzá a Karácsony által említettnél nagyobb nagyságrendben –, amelyeket a kormány saját maga kezdeményezett és valósít meg a főváros területén. A jelenlegi főpolgármester által említett programok egy része, így például a villamosbeszerzés pedig még hivatali elődje, Tarlós István idején indultak el.

Az Origo információi szerint egyébként – mivel Budapest az átlagos magyarországi szintnél fejlettebb (mint minden főváros) – az uniós szabályok alapján elegendő lett volna összesen 83,5 milliárd forinttal támogatni a főváros programjait. Karácsony Gergely tehát jobb híján más tollával ékeskedik, ráadásul azt hazudja, hogy a kormány nullát akart adni. Budapest a több száz milliárd forintot a kormányon keresztül kapja; közvetlenül, saját erőből ennek mindössze egy százalékához, alig hárommilliárd forinthoz jut.

PestiSracok facebook image

– jegyezte meg a hírportál. Információik szerint a 2022–2023-ban a fővárosi önkormányzat és a BKK mindösszesen 7,1 millió eurót, azaz kevesebb mint hárommilliárd forint közvetlen brüsszeli uniós pénzt szerzett, a Karácsony által jelzett összeg századrészét, egyetlen százalékát.

– mutattak rá. Mint emlékezetes, Karácsony legfőbb szövetségese bevallotta: azon dolgozott, hogy Magyarország ne kapja meg a neki járó forrásokat.

Forrás: Magyar Nemzet, Origo; Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Ajánljuk még

Nagyon súlyos, sötét dolgokról írok - Mező Gábor az első novelláskötetéről, régi és új ügynökökről (PS-videó)

‎Polbeat 2024 szeptember 10.
Nagyon súlyos, sötét történetekről írok. Gondolom nem meglepetés, hogy a XX. század második feléből. Azért dolgozom, hogy valamennyire tanuljunk a múltból, és ne menjünk bele ugyanazokba a csapdákba, amikbe korábban. Erre vonatkozik a cím, hogy Az ördög van odakint. Az ördögöt valahogy kívül kell tartanunk, nem szabad beinvitálni a házunkba. Ugyebár csak akkor tud bejönni, ha meghívjuk - mondta Mező Gábor kutató-író első novelláskötetéről, Huth Gergely kérdéseire.

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.