Pesti Srácok

Holttá nyilvánították az amerikai haditengerészet január 11-i arab-tengeri akciójában eltűnt kommandósokat

Holttá nyilvánították az amerikai haditengerészet január 11-i arab-tengeri akciójában eltűnt kommandósokat

Holttá nyilvánították az amerikai haditengerészet január 11-i arab-tengeri műveletében eltűnt két kommandóst, miután nem vezetett eredményre a felkutatásukra indított nagyszabású nemzetközi keresőakció – jelentette be vasárnap az X-en az Egyesült Államok Közel-Keletért, Közép-Ázsiáért és Dél-Ázsia egy részéért felelős Középső Parancsnoksága (CENTCOM).

A haditengerészet különleges egységéhez (Navy SEAL) tartozó két elitkatonának akkor veszett nyoma, amikor az amerikai haditengerészet drónokkal és helikopterekkel támogatott rajtaütést hajtott végre egy felségjelzés nélküli, iráni fegyvereket szállító hajón Szomália partjaihoz közel, az Arab-tengeren. A háborgó tengeren az egyik kommandós a vízbe esett, egy társa pedig utána ugrott, hogy megmentse, de mindketten eltűntek. Amerikai, japán és spanyol hajók és repülőgépek 10 nap alatt 21 ezer négyzetmérföldnyi tengert kutattak át az eltűnt kommandósokat keresve. A keresőakciót vasárnap a holttestek felkutatására irányuló műveletté minősítették át. A január 11-i akcióban olyan fegyvereket és alkatrészeket találtak, amelyeket a húszi lázadók vetnek be kereskedelmi hajók elleni támadásokhoz a Vörös-tengeren. A hagyományos arab kishajót (dhow) az akció után az amerikaiak elsüllyesztették, mert úgy ítélték meg, hogy további használata nem lenne biztonságos; 14 fős legénységét őrizetbe vették.

ENSZ-határozat mondja ki, hogy tilos fegyvereket szállítani az Irán által támogatott húszi lázadóknak.

Forrás: MTI; Fotó: EPA/Brynn Anderson (illusztráció)

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!