Pesti Srácok

Lejárt a pedagóguslemez – Az MSZP máris megtalálta, kiknek kellene még emelni a fizetését

null

A közművelődésben dolgozók bérének infláció feletti emelését sürgette hétfőn, a magyar kultúra napján az MSZP választmányi elnöke, aki szerint a magyar közoktatás színvonalának emeléséhez nélkülözhetetlen, de nem elégséges feltétel a pedagógusbérek emelése.

Hiller István volt oktatási és kulturális miniszter az MSZP Facebook-oldalán közvetített sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a közművelődés dolgozóiról megfeledkezett a kulturális politika és főként a költségvetés, pedig az informatikai forradalom közepén is szükség van erre az ágazatra, közösségi terekre, helyi, városi művelődési otthonokra, múzeumokra, könyvtárakra, levéltárakra. Hozzátette: a mainál sokkal fejlettebb informatikai környezet sem fogja pótolni a személyesen megélt közösségi élményt, a kulturális politika egyik legfontosabb feladata pedig az, hogy ehhez terepet és lehetőséget teremtsen.

– közölte. Elmondta: a 2023-as béremelést a garantált bérminimum alatt keresők nem kapták meg, így előfordul, hogy egy húsz éve dolgozó, diplomás levéltáros ugyanannyit keres, mint pályakezdő társa. Hiller István azt javasolta: a közművelődésben dolgozók a következő három évben kapjanak a központi költségvetésből béremelést úgy, hogy annak mértéke érje el a mindenkori infláció plusz 10 százalékot.

PestiSracok facebook image

– kezdeményezte. A szocialista politikus helyesnek nevezte és egyetértett azzal, hogy a kormány több év után – mint mondta – elfogadta az MSZP álláspontját, és döntő mértékben, 80 százalékban a magyar központi költségvetés terhére emeli a pedagógusok bérét. Hiller István szerint tisztán politikai döntés volt a pedagógusok bérének emelése, amely megszülethetett volna másfél-két évvel ezelőtt is.

– jegyezte meg, hozzátéve: a szocialisták nem akadályozták, hanem javasolták a béremelést. A volt oktatási miniszter kitért arra is, hogy a magyar közoktatás színvonalának emeléséhez nélkülözhetetlen, de nem elégséges feltétel a pedagógusok bérének emelése; más közoktatás-politikai intézkedések legalább ennyire fontosak. Jelezte, hogy az MSZP-nek kész programja van a színvonal emelésére, annak középpontjában a gyermek érdeke áll, és a program érdekképviseletet biztosítana a magyar pedagógusoknak, valamint figyelembe venné a szülők akaratát is, így az ország egészének érdekében áll. A kultúra identitás- és közösségteremtő, illetve megtartó szerepét hangsúlyozva azt mondta: a politika akkor jár el helyesen, ha nem diktálni akar a kultúrában, hanem biztosítja az alkotói, művészi szabadságot és az ehhez szükséges kereteket, pénzügyi forrásokat.

– jelentette ki Hiller István.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/Kovács Tamás