Pesti Srácok

Eredetileg 30 évet kaptak volna, utóbb felmentették a vádlottakat Slavko Curuvija oknyomozó szerb újságíró meggyilkolásának ügyében

Eredetileg 30 évet kaptak volna, utóbb felmentették a vádlottakat Slavko Curuvija oknyomozó szerb újságíró meggyilkolásának ügyében

Felmentette a Slavko Curuvija ellenzéki oknyomozó újságíró 1999-es meggyilkolásával vádolt férfiakat a belgrádi fellebbviteli bíróság pénteken. Ugyanez a bíróság 2020-ban felfüggesztette a Radomir Markovic, Milan Radonjic, Miroslav Kurak és Ratko Romic ügyében született elsőfokú ítéletet, és egyben új eljárást rendelt el.

A 2019-es elsőfokú ítéletében a belgrádi különleges bíróság 30 év letöltendő börtönbüntetésre ítélte Radomir Markovicot, a Milosevic-rezsim hírhedt állambiztonsági szolgálatának korábbi vezetőjét és egyik alárendeltjét. A két feltételezett végrehajtót akkor egyenként húsz év börtönnel sújtották. A felmentő ítélet szerint az ügyben számos szabálytalanság történt, és a bemutatott bizonyítékok alapján nem volt megállapítható, hogy a vádlottak szervezett bűnözői csoport tagjai lettek volna, ahogyan az sem nyert bizonyítást, hogy ki, mikor és hol vett részt a bűncselekmény előkészítésében. Az ügyészség azt sem tudta alátámasztani, hogy az újságíró meggyilkolására egy meg nem nevezett, magas rangú állami tisztségviselő adott parancsot.

Slavko Curuvija az 1990-es években, a kommunista rendszer összeomlását követően alapította az első magánkézben lévő napilapot Szerbiában. Slobodan Milosevic jugoszláv elnök rezsimjének bírálójaként vált ismertté; a többi között pellengérre állította a szerb biztonsági erőket túlkapásaik miatt a többségében albánok lakta Koszovóban. Az újságírót 1999. április 11-én, a NATO jugoszláviai légicsapásainak idején belgrádi lakása előtt gyilkolták meg. A merénylők 17 lövéssel végeztek vele. Ez volt a Milosevic-rezsim egyik legbrutálisabb és legnagyobb nemzetközi visszhangot kiváltó bűnténye.

Forrás: MTI

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!