Pesti Srácok

Tűzharcot jelentettek az örmény–azeri határról, többen meghaltak

Tűzharcot jelentettek az örmény–azeri határról, többen meghaltak

Négy örmény katona veszítette életét, és egy megsebesült az örmény és azeri katonák között kedden kitört tűzharcban Örményország déli, Azerbajdzsánnal határos Szjunik régiójában – pontosította az örmény veszteségmérleget a jereváni védelmi minisztérium.

A tárca korábban két halottról és több sebesültről adott hírt. A tájékoztatás szerint az azeri katonák a Nerkin Hand településnél állomásozó örmény katonákra nyitottak tüzet. Az azerbajdzsáni védelmi minisztérium ezzel szemben azt állította, hogy az örmény erők nyitottak tüzet azeri állásokra a határ északnyugati részén, mintegy 400 kilométerre Nerkin Handtól. Az azeri határőrség közleményében Örményországot okolta az incidensért, aláhúzva, hogy ők csupán "válaszoltak a provokációra", amelyet az örmény katonák hétfő este követtek el.

– figyelmeztettek a közleményben. Jereván tagadta a bakui állításokat. Ez volt az első, halálos áldozatokkal járó incidens a két dél-kaukázusi ország között, amióta tárgyalni kezdtek a több mint 30 éves konfliktust lezáró békemegállapodásról. Az összetűzésre nem sokkal Ilham Aliyev azeri államfő újraválasztása után került sor. Aliyev a voksok 92,12 százalékát kapta.

PestiSracok facebook image

Azerbajdzsán tavaly szeptemberben egynapos villámháborúval elfoglalta az akkor még többségében örmények lakta, hivatalosan Azerbajdzsánhoz tartozó, szakadár Hegyi-Karabah térségét. A villámháború után a hegyi-karabahi örmény lakosság nagy része Örményországba menekült. A két ország korábban több háborút vívott egymással a terület feletti ellenőrzés megszerzéséért.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Anatolij Malcev

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!