Pesti Srácok

Az EU jogszabály-módosítást hagyott jóvá a jogszerű migráció segítésére

Az EU jogszabály-módosítást hagyott jóvá a jogszerű migráció segítésére

Az Európai Unió Tanácsa jogszabály-módosítást hagyott jóvá pénteken a nem uniós állampolgárságok számára kiadható munkavállalási és tartózkodási engedélyekről. Az érintett jogszabály célja az EU számára nélkülözhetetlen, képzett és tehetséges munkavállalók bevonzása, valamint az unióba irányuló legális migrációval kapcsolatos hiányosságok orvoslása.

Az uniós tanács közleménye szerint a felülvizsgált irányelv rövidebb kérelmezési eljárást ír elő, és célja az unión kívüli országból származó munkavállalók jogainak megerősítése azáltal, hogy lehetővé teszi a munkáltatóváltást, és engedélyez egy korlátozott hosszúságú munkanélküliségi időtartamot is. A nem uniós állampolgárságú munkavállaló kérelmét benyújthatja egy nem uniós ország területéről, amennyiben azonban érvényes tartózkodási engedéllyel rendelkezik, bármely uniós országból. Ha egy tagállam úgy dönt, hogy kiadja az engedélyt, akkor az tartózkodási és munkavállalási engedélyként is szolgál.

Az engedélyeket a kitöltött kérelem kézhezvételétől számított három hónapon belül el kell bírálni. Ha a tagállamok úgy döntenek, hogy ellenőrzik a munkaerőpiaci helyzetet, mielőtt eldöntenék, hogy megadják-e az engedélyt például annak felmérése érdekében, hogy szükség van-e a munkavállaló személyi profiljára, akkor ezt is ebben a 90 napos időszakban kell elvégezni. Az engedély birtokosai munkáltatót válthatnak. Az ilyen változásról értesíteni lehet a hatóságokat, és a tagállamok munkaerőpiaci ellenőrzést is végezhetnek. Az uniós országok előírhatnak egy olyan minimális időtartamot, amely alatt az összevont engedély birtokosa köteles az első munkáltatónál alkalmazásban maradni.

Az irányelv módosítása a kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba. A tagállamoknak két évük lesz arra, hogy átültessék nemzeti jogukba.

PestiSracok facebook image

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Dirk Waem

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!