Pesti Srácok

Börtönbüntetésre ítélték Mohammad Raszulof iráni ellenzéki rendezőt

Börtönbüntetésre ítélték Mohammad Raszulof iráni ellenzéki rendezőt

Ötévi börtönbüntetésre ítélte "a nemzetbiztonság elleni összejátszás" vádjával egy iráni bíróság Mohammad Raszulof neves iráni ellenzéki filmrendezőt, akinek a legutóbbi filmjét a cannes-i filmfesztiválon is bemutatják – közölte szerdán az ügyvédje.

A rendezőt, aki több nemzetközi filmfesztiválon nyert már díjat, ostorozásra, pénzbírságra és vagyonelkobzásra is ítélték – közölte Babak Paknia az X közösségi portálon. Az ítéletről a hivatalos iráni média nem számolt be. Az ügyvéd közölte: a bíróság nyolcévi börtönt szabott ki, ebből öt év letöltendőt, az ítélet ellen fellebbeztek. A május 14-én kezdődő 77. cannes-i filmfesztiválon Mohammad Raszulof új filmje, a The seed of the sacred fig (A szent füge magja) is szerepel. Babak Paknia április 30-án azt mondta, hogy az iráni hatóságok bekérették a film készítőit, és nyomást gyakoroltak rájuk, hogy vonassák vissza a filmet a nemzetközi versenyprogramból.

Az ötvenkét éves rendezőt 2022 júliusában vették őrizetbe, miután bátorította a tüntetéseket, amiket egy lakóház összeomlása után tartottak. A szerencsétlenségben több mint negyvenen haltak meg. A tragédia után iráni filmesek nyílt levélben szólították fel a biztonsági erőket, hogy tegyék le a fegyvert "a vezetők korrupciója és alkalmatlansága miatti nemzeti felháborodás előtt". Raszulof 2020-ban Nincs gonosz című filmjéért Arany medve-díjat kapott a berlini filmfesztiválon.

Forrás: MTI; Fotó: X

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!