Pesti Srácok

Orbán Viktor: Ma arra kell vállalkoznunk, ami Tiszának nem sikerült: megakadályozni, hogy Magyarország belekerüljön egy háborúba – Nézze vissza nálunk a kormányfő beszédét!

Kedden emlékeznek meg Kárpát-medence-szerte a nemzeti összetartozás napjáról immáron tizennegyedik alkalommal, az 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának évfordulóján. Az erről határozó, a Nemzeti Összetartozás melletti tanúságtételről címet viselő törvényt a Fidesz-KDNP indítványára 2010. május 31-én fogadta el az Országgyűlés. Orbán Viktor ebből az alkalomból ma délelőtt a geszti Tisza-kastély ünnepélyes átadásán tart beszédet. Kövesse velünk élőben a kormányfő felszólalását!

Orbán Viktor beszédében köszöntötte a megjelenteteket és méltatta, hogy a Tisza családhoz méltó módon újították fel a tragikus sorsú miniszterelnök otthonát. Mint mondta, különös jelentőséggel bír az, hogy ott emlékezhetnek meg az összetartozás napjáról egy újabb pusztító háború árnyékában. Mint mondta a nemzet tartozását róják ma le azzal, hogy Tisza István emlékéhez méltó módon felújították a kastélyt. Orbán Viktor kormányfő a beszédében kijelentette, ma itt Geszten összesűrűsödik a történelem.

– mondta. A Tisza-család történelmére vonatkozóan Orbán Viktor elmondta, hogy a Tiszák ott voltak a török elleni harcokban, majd egy egy évszázadig kellett küzdeniük, hogy visszaszerezzék az őseik birtokát.

– hangsúlyozta Orbán Viktor. A kormányfő szerint ennyi év távlatából látszik, hogy a trianoni diktátum nemzetünk halálát kívánta.

– tette hozzá. Orbán Viktor szerint az első világháború egy olyan háború volt, amelyen a győztesek is rajta vesztettek.

– jelentette ki a miniszterelnök. A kormányfő szerint azonban most jobbak az esélyeink. Mint mondta, most összeurópai választáson tehetjük meg azt, amire 110 éve, a dualizmus végóráiban nem volt lehetőségünk, hiszen most mi választunk kormányt, mi mondhatjuk ki az akaratunkat, így kimondhatjuk azt is, hogy nem akarunk háborút.

– jelentette ki Orbán Viktor.

A kormányfő előtt a térség országgyűlési képviselője és a történelmi egyházak képviselői szólaltak fel

A képviselőt követően a történelmi egyházak képviselői mondtak áldást az ünnepségen. Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke beszédében úgy fogalmazott:

PestiSracok facebook image

Kihangsúlyozta azonban, hogy a szörnyű tragédia ellenére sikerült a magyarságnak megmaradnia, és ehhez kellett Isten segítsége is. Mindenki megértette az evangélium szavát, hogy minden ország amely meghasonul önmagával az elveszett. Mint mondta ezért kell építenünk, Istenért, azért az Istenért, aki idehozott minket Ázsiából, s akit mi is idehoztunk magunkkal. Az egyházi vezetők beszédüket követően megáldották a megjelenteket.

Kovács József, a térség fideszes országgyűlési képviselője beszédében felidézte a geszti Tisza-kastély történetét. Mint fogalmazott, Tisza Istvánnak vészterhes idők jutottak kormányfőként. Ezután kitért a térség infrastrukturális fejlődésére, mint emlékeztetett, 2016-tól napjainkig megújultak Geszten az utak, felújították a Tisza-kriptát, a kastélyparkot és épült a településen iskola, templom, most pedig megújult a Tisza-kastély.

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!