Pesti Srácok

Konkrétumokat nem, abszurd adatokat annál inkább tartalmaz a Tisza Párt pénzügyi beszámolója

Konkrétumokat nem, abszurd adatokat annál inkább tartalmaz a Tisza Párt pénzügyi beszámolója

Semmilyen konkrétumot nem tartalmaz Magyar Péter pártja második negyedéves pénzügyi beszámolójának bevételi oldala, míg a kiadásoknál olyan összegeket sorol fel, amennyiért lehetetlen akár csak az elmúlt hónapok párthoz köthető eseményeit, országjárást, rendezvényeket megszervezni - írja elemzésében a Tűzfalcsoport. A blog arra mutat rá, hogy a Tiszánál trükközhetnek az elszámolással és eltitkolhatják a valós adatokat, információkat a párt finanszírozását illetően.

A Tisza Párt hétfőn tette közzé a törény által előírt második negyedéves pénzügyi beszámolóját. A mindössze néhány soros táblázat mindent szolgál, csak a transzparenciát és átláthatóságot nem. A beszámoló szerint április 10. - június 30. között közel negyed milliárd forint bevételük volt, amelynek legnagyobb részéről, több mint 142 millió forintról csak annyi derül ki, hogy magánszemélyek adománya.

A Tűzfalcsoport blog X-en közölt blogbejegyzése felhívja rá a figyelmet, hogy transzparencia az elszámoltathatóság, az állampolgári bizalom és részvétel támogatása révén,nélkülözhetetlen eleme az egészséges demokráciának, egyben erősíti is azt. Emlékeztetnek, hogy ez a beszámoló azért is lényeges, mert például ennek köszönhetően derült ki anno az is, hogy a tavasszal polgármesteri babérokra tört Juhász Péter kampányát 4 millió forinttal támogatta exkommunista vörösbáró, Bojár Gábor.

Csakhogy Magyar Péter semmi konkrétumot nem árult el a beszámolóban a támogatóikról. A bevételi oldalon mindössze három sor látható, a rendszerváltó kártya, a webshop és a magánszemélyektől érkezett egyéb támogatások. Így ez a beszámoló nem tesz eleget a törvényi kötelezettségnek.

PestiSracok facebook image

A pártok működéséről és gazdálkodásáról szóló 1989. évi XXXIII. törvény 9. § (2) bekezdése előírja, hogy a pártok kötelesek a pénzügyi kimutatásukban az egy naptári év alatt kapott, ötszázezer forintot meghaladó hozzájárulásokat, a hozzájárulást adó megnevezésével és az összeg megjelölésével - külön feltüntetni.

A beszámoló szerint egyébként a 234 milliós bevétel éppen, hogy betakarta a kiadásokat. Költségként 223 millió 460 ezer forint szerepel a táblázatban. Ebből a legnagyobb összeg a rendezvénytechnika, de az is mindössze 114 millió forint.

A Tűzfalcsoport hosszasan sorolja mennyi eseménynek kellene beleférni ezen anyagi keretek közé, ami gyakorlatilag lehetetlen: országjárás, nagy ellenzéki tüntetések többek közt Debrecenben, a Hősök terén vagy a nagyszabású eredményváró az MTVA székháza előtt. A blog számításai szerint csak a Hősön téren megtartott demonstráció költsége megközelíthette a valóságban a beszámolóban szereplő elmúlt hónapokra vonatkozó összkiadást. Megjegyzik azt is, hogy az országjárás, amelynek 200 állomása volt, helyszínenként körülbelül 2 millió forintra tehető - ez azt jelenti, hogy már messiás Péter országjárását nem fedné e a negyed milliárdos bevétel.

Akkor még nem számoltunk olyan egyéb kiadásokkal, mint a bérek, a terembérleti díjak, eszközbeszerzések, rendezvénybiztosítás, politikai reklámok megjelentetése, kvázi hirdetések és azok legyártása. Hogy ezeket miből finanszírozhatták és a pénz kitől, kiktől érkezhetett - azt takargatja Magyar és a Tisza, vagyis arról semmi sem derül ki a törvény által előírt beszámolóból.

Vezető kép: Hatlaczki Balázs

Ajánljuk még

Vajon minek és hogyan állított ki százegy kutyaútlevelet a határzár idején az állatorvosi praxisát szüneteltető Hadházy Ákos? - Frissítve: reagált Hadházy

Exkluzív 2021 március 23.
2020 januárja óta összesen száznál is több kutyának állított ki útlevelet Hadházy Ákos, a két pártot már elhagyó, jelenleg független országgyűlési képviselő, aki leadott vagyonnyilatkozata szerint hivatalosan szünetelteti állatorvosi praxisát – tudta meg a PestiSrácok.hu. A helyzet több szempontból is kínos: először is, az országgyűlési képviselők jogállásáról szóló törvény szerint parlamenti képviselő kereső tevékenységet nem folytathat, még ha valamilyen szellemi tevékenységet végez is, azért pénzt nem fogadhat el. A kisállat útlevél kiállítása azonban nagyon is pénzbe kerül, az okmányt kiállító állatorvos is kötelezően fizet ezért a kamarának. Ha saját cégen keresztül jutna a tevékenysége ellentételezéséért pénzhez egy honatya, azt is be kell jelentenie az Országgyűlés elnökének. Csakhogy Hadházy Ákos – úgy tudjuk – nem ezt jelentette be, hanem az ellenkezőjét, hogy szüneteltetni a praxisát. Mellesleg ezt saját kézírással is leírta és ellenjegyezte, a vagyonnyilatkozatában. Ha mindez nem lenne elég, még egy kérdés felvetődik: mégis kinek, kiknek és miért állít ki valaki több mint száz kutyaútlevelet a koronavírus-járvány kellős közepén, amikor szinte az egész világ zár alatt van és az emberek sem utaznak. Cikkünk megjelenése után válaszolt kérdéseinkre Hadházy Ákos, aki a tőle szokásos diktatúrázás, orbánozás, fideszezés mellett elárulta: annyira szeret állatokat gyógyítani, hogy ingyen is megteszi, sőt, a jelek szerint az útlevelek kiállításakor szívesen megfizeti a kötelező illetéket is. A képviselő válaszát kérésére változtatás nélkül közöljük.

Vasárnapi autóbusz-szerencsétlenség: voltak már problémák a szervezőkhöz köthető utak körül

Exkluzív 2021 augusztus 17.
Nem először került a sajtóhírekbe és a figyelem középpontjába az az utazásszervező cég, amelynek bérelt autóbusza vasárnap hajnalban 8 ember halálát okozó balesetet szenvedett az M7-es autópályán – tudta meg a PestiSrácok.hu. 2019-ben több sajtóorgánum is beszámolt róla, hogy magyar egyetemisták franciaországi síútja vált tortúrává, miután a magyar utazásszervezők hibás műszaki állapotú, román buszokkal vágtak neki a több ezer kilométeres útnak, végül az utasok egy része saját költségére, önállóan utazott haza. Majd még kártérítést sem kaptak. A "Suli Sí" szervezőcsapat és a hétvégi szerencsétlenségben érintett Rolitúra gyakorlatilag azonos céges hátteret mutat. Az Index és az Origo korábbi cikkei szerint az utakat szervező vállalkozók korábbi utazási irodáit többször megbüntették; volt olyan iroda, amely éveken át engedélyek nélkül hirdetett utakat.

A Mezey-válogatott egyik legnagyobb rejtélye a Nyilasi-ügy lett – Ma sem egyértelmű, hogy miért maradt itthon a csapatkapitány

Exkluzív 2021 június 2.
A Mezey-válogatott történetében három különlegesség, ha úgy tetszik, nagy rejtély, „titok” van. Az egyik az, hogy miként tudott szinte a semmiből kinőni egy világverő gárda? A másik, hogy miért ért véget ez a csodálatos menetelés úgy, ahogyan véget ért? A harmadik pedig az, hogy a csapat szellemi vezére és csapatkapitánya, Nyilasi Tibor vajon miért nem utazott ki a mexikói világbajnokságra? Visszaemlékező sorozatunk mai részében a Nyilasi-ügy hátterét igyekszünk feltárni.