Pesti Srácok

Kalóztalanítás – Pavel leváltja a viccpárt kormányfőhelyettesét

Kalóztalanítás – Pavel leváltja a viccpárt kormányfőhelyettesét

Petr Pavel cseh köztársasági elnök elfogadta Petr Fiala kormányfő javaslatát, hogy hívja vissza tisztségéből Ivan Bartos kalózpárti kormányfőhelyettest és regionális fejlesztési minisztert, mert nem elégedett munkájával – közölte Petr Fiala újságírókkal, miután hétfőn este a prágai Hradzsinban tárgyalt az elnökkel.

Ivan Bartosnak, a Kalózpárt leköszönő elnökének menesztésére reagálva a Kalózpárt úgy döntött, hogy kilép a kormánykoalícióból és elhagyja az eddig ötpárti kormányt. A másik két kalózpárti miniszter – Jan Lipavsky külügyminiszter, és Michal Salomoun törvényhozásért felelős miniszter – kedden adják be lemondásukat. A Kalózpárt tagsága péntektől hétfő estig szavazott arról, hogy kilépjen-e a kormányból a párt.

– ismertette a szavazás eredményét a párt. Ivan Bartos már azt követően lemondott a pártelnökségről, hogy a kalózok számára néhány napja lezajlott regionális önkormányzati választás és a részleges szenátusi választás is kudarccal végződött. Petr Fiala elmondta: kedden találkozik Jan Lipavskyval, hogy megbeszélje vele esetleges maradását a kormányban. Lipavsky már korábban bejelentette, hogy fegyelmezett párttagként beadja lemondását, de kilép a Kalózpártból is. A kormányfő azt szeretné, ha ezután párton kívüliként vezetné továbbra is a külügyi tárcát. Lipavsky ezt nem zárta ki.

PestiSracok facebook image

A kormányfő újságíróknak elmondta: szerdáig tisztázni szeretné a kormány személyi összetételének helyzetét, két héten belül pedig véglegesítené a változásokat. A kalózpárti miniszterek mellett távozik a kabinetből Jozef Síkela ipari és kereskedelmi miniszter is, aki az új Európai Bizottság egyik biztosaként Brüsszelben fogja képviselni a következő években Csehországot. A távozó Síkela helyére pártja, a Polgármesterek és Függetlenek (STAN) Lukás Vlceket jelölte.

– szögezte le Petr Fiala hétfőn este Prágában.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Julien Warnand

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!