Pesti Srácok

Karácsony Gergely megint megvárta, hogy más dolgozzon helyette, de show-t azért szeretné elvinni

Karácsony Gergely megint megvárta, hogy más dolgozzon helyette, de show-t azért szeretné elvinni

Miután miniszterelnök úr bejelentette, hogy a formálódó gazdasági akciótervben várható a lakhatási problémák javítását célzó intézkedés is, Karácsony Gergely főpolgármester egyből megpróbálta elvenni a show-t és azt sulykolni, hogy ő már megmondta 2019-ben, hogy baj van. Szerinte a kormány most vette észre, hogy „lakhatási válság van, a világban is, Magyarországon is, de leginkább Budapesten” – írja Szalai Piroska a Mandineren.

A szakértő arról ír, hogy a főváros működési bevételei tavaly összesen 94 milliárd forinttal nőttek. Karácsony Gergelyék mégis inkább a cégvezetők hatalmas jutalmakkal való kifizetésére fordították ezt az összeget, miközben az önkormányzati lakások felújítása elmaradt.

– teszi fel a kérdést.

PestiSracok facebook image

Szalai Piroska kifejti, hogy az Eurostat adatai világosan jelzik, hogy a lakhatási költségek alakulása nem indokolja Karácsony állításait. 2010-ben a lakhatási költségekkel túlterhelt magyarok aránya 13% volt, amely az uniós átlag fölött állt.

Azóta azonban a helyzet jelentősen javult. 2020-ra ez az arány 2,4%-ra csökkent, ami a legalacsonyabb érték volt az Európai Unióban. Az ország lakhatási körülményei tehát messze jobbak lettek az elmúlt évtizedben, és Budapest sem volt kivétel.

A Karácsony-féle időszak kezdetén, 2020-ban a fővárosban is mindössze 3,8%-os volt a lakhatási költségek túlterheltsége, ami jobbnak számított sok más uniós fővároshoz képest (például Berlin, Varsó vagy Prága). Karácsony azonban továbbra is a lakhatási válságról beszélt, ami az Eurostat szerint akkoriban nem létezett Budapesten.

A számok tehát azt mutatják, hogy Karácsony Gergely kijelentései a lakhatási válságról leginkább politikai narratívának tűnnek. Az Eurostat szerint 2019-ben és még 2020-ban sem beszélhettünk lakhatási válságról Budapesten. A helyzet romlása 2020 után kezdődött a városvezetés tétlensége miatt. Karácsony tehát inkább utólag próbálja igazolni saját politikai hibáit és a hiányzó lépéseket.

A teljes cikk ITT olvasható.

Fotó: Hatlaczki Balázs/PS

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!