Pesti Srácok

A vörös rongyokba öltözött város

A vörös rongyokba öltözött város

Százöt éve, november 16-án vonult be Budapestre Horthy Miklós vezetésével a nemzeti hadsereg, hogy véget vessen a Tanácsköztársaság rémuralmának. A kormányzó fehér lován elfoglalta a vörös rongyokba öltözött várost, és elhozta a 134. napot, ami lezárta az első magyarországi kommunista diktatúra korát.

"Tetemre hívom itt a Duna partján a magyar fővárost: ez a város megtagadta ezeréves múltját, ez a város sárba tiporta koronáját, nemzeti színeit és vörös rongyokba öltözött" – mondta vitéz nagybányai Horthy Miklós fehér lován, amint éppen ma százöt éve bevonult Budapestre. Az ellentengernagy éppen a Károlyi-kormány regnálásának első évfordulóján vonult be a fővárosba és érkezésével véget ért a vörös gróf elhibázott politikája által hatalomra segített kommunista diktatúra.

Horthy bevonulása egy új korszakot jelentett a magyar történelemben. A kormányzó nevével fémjelzett korszak fő célkitűzése az volt, hogy az antant által ránk erőltetett korlátok között lavírozza el Magyarországot a világpolitika meglehetősen zavaros tengerén. Ehhez egy ellentengernagy kellett. A Tanácsköztársaság és a legitimisták külföldi kötődéseivel szemben a kormányzó politikája szembement azzal az elvvel, hogy az ország irányítását idegen érdekekhez kössék.

A román megszállás, a vörös terror által térdre kényszerített országot a kormányzó és a nemzeti hadsereg segítette fel a porból, és bár a következő évtizedek egy újabb elvesztett háborúval zárták a Horthy-kort, a két világháború között mégis sikerült egy erősödő Magyarországot építeni. Ennek első lépése pedig a budapesti bevonulás volt.

PestiSracok facebook image

Fotó: MTI Fotó: Németh Tamás és Kovács Sándor

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!