Pesti Srácok

Így reagáltak Európa vezető politikusai Biden rakétázós ötletére

Így reagáltak Európa vezető politikusai Biden rakétázós ötletére

A kiszivárgott jelentések szerint zöld utat kapott az amerikai elnöktől Ukrajna arra, hogy az ajándékba kapott nagy hatótávolságú fegyvereket Oroszország területén vessék be. Az eszkalációs ugrásra természetesen mindenki a maga módján reagált, de az elmondható, hogy azok az európai politikusok, akik két lábbal állnak a földön, nem örültek neki.

Amint portálunk is beszámolt róla, a napokban kiszivárgott a legfelsőbb amerikai körökből egy jelentés, amely szerint Joe Biden leköszönő elnökként még rúgott egyet a világon, és egyetlen engedéllyel elintézte, hogy közelebb kerüljünk a harmadik világháborúhoz. Nevezetesen engedélyezte a nagy hatótávolságú fegyverek orosz területen való bevetését Ukrajnának. Bővebben ITT.

A hír természetesen erős reakciókat váltott ki az európai vezetők körében, és elnézve a háborús héják megnyilvánulásait, most egy kicsit talán több okunk van az aggodalomra, mint hittük.

A litván külügyminiszter például egyenesen kijelentette, hogy "nem kell félnünk az eszkalációtól", hanem azt kell biztosítani, hogy Ukrajna a "nyers erőn keresztül nyerjen". Igen, nagyon bátor kijelentés egy olyan ország politikusától, akiknek mi védjük a légterét.

PestiSracok facebook image

Emmanuel Macron is nagyon boldogan tapsolt Biden döntéséhez – írja a Politico brüsszeli hírportál. A francia elnök szerint Biden új irányvonala válasz Oroszország lépéseire, amellyel eszkalálta a konfliktust Ukrajnával szemben, többek között észak-koreai katonák bevetésével.

– nyilatkozta a francia elnök Rio de Janeiróban, ahol a G20-csúcstalálkozón vesz részt. Korábban a francia sajtóban felröppentek olyan hírek, miszerint a francia és a brit vezetés is engedélyezte a SCALP, illetve a Storm Shadow rakéták bevetését orosz célpontok ellen, de később a Le Figaro módosította az erről szóló cikkét. Macronról viszont tudni lehet, hogy már korábban is támogatta ezt az elképzelést, amely külügyminisztere, Jean-Noel Ballot szerint egyáltalán nem került még le a napirendről.

A normalitás hangjai

Azért nem minden európai politikus borult el teljesen a háborús pszichózistól. Szijjártó Péter szerint például az elmúlt évtizedek legveszélyesebb két hónapja áll előttünk.

– írta közösségi oldalán a tárcavezető.

Szijjártó mellett Robert Fico is elítélte a határozatot. Mint mondta, ellehetetleníti a béketárgyalásokat Joe Biden döntése.

Az „Aki Joe Biden döntését támogatja, a harmadik világháború kitörését támogatja” című videóban, amelyet a szlovák kormányhivatal sajtóosztálya az MTI-hez is eljuttatott, Robert Fico élesen elítélte Joe Biden vonatkozó döntését.

A szlovák miniszterelnök a „feszültség példátlan mértékű eszkalációjának” minősítette Joe Biden döntését, amely – mint fogalmazott – semmissé tesz bármiféle, a béketárgyalások megkezdésébe és a kölcsönös vérontás beszüntetésébe fektetett reményt.

Elmondta: egyértelmű utasítást adott kormánya külügyminiszterének és a védelmi miniszternek is, hogy semmiféle fórumon, semmiféle módon ne támogassák ezt az amerikai döntést.

– jelentette ki Robert Fico. Megjegyezte: a távozó amerikai elnök döntése leendő utóda, Donald Trump azzal kapcsolatos terveit is befolyásolni fogja, hogy az kinyilvánítsa: tárgyalni akar az ukrajnai háború befejezéséről.

Robert Fico leszögezte: Szlovákiának elemi létérdeke, hogy Ukrajnában béke legyen, aki pedig a háború folytatását akarja, az szembemegy a nemzeti érdekkel. Felszólította a szlovákiai ellenzék képviselőit: ahelyett, hogy „a tereken üvöltözve követelik a kormány bebörtönzését”, foglaljanak egyértelműen állást, utasítsák el Joe Biden döntését, és álljanak a béke oldalára.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/AP pool/Evan Vucci

Ajánljuk még

Vérrel írt üzenet, fegyverarzenál, eltévedt lövedék – Fokozódik a feszültség a déli határnál

Exkluzív 2023 szeptember 5.
Tovább súlyosbodott a helyzet a déli határunk szerb oldalán azóta, hogy Az Akta bemutatta a terrorista embercsempész bandák táborait, akiknek az egymással folytatott háborúja a helyi magyarok életét veszélyezteti. Ahogy riportunkban bemutattuk, afgán és észak- afrikai terrorista csoportok tanyáznak a Szabadka környéki erdőkben, sorozatlövő, gránátvető fegyverekkel és gránátokkal ellátva, és most már naponta vannak tűzharcok, lőnek és robbantanak, gyakran a lakóházak közelében. Ezek a bandák szervezik a napi több száz, Zágrábból a Délvidékre érkező illegális migráns továbbjuttatását. Az elmúlt napokban fokozódott az amúgy is tarthatatlan helyzet. A lövöldözések maradványait, lőszerhüvelyeket néhány tíz méterre a határtól százával találni – már a határon lőnek, miközben 300–400 fős csoportok invázióját irányítják neki a kerítésnek. És már nem létráznak: végigvágják a kerítést, azon tuszkolják át az embereket az akciót fegyveresekkel fedező embercsempészek. A PestiSrácok.hu számos exkluzív felvételt kapott a terroristákról és a felkutatásukra irányuló akciókról. Megtaláltuk a TikTokon az embercsempész bandák egymásnak szóló hadüzeneteit, különböző üzenetekkel ellátott videóit. Ezek a felvételek is jól mutatják, hogy elit terrorista csoportok háborúja dúl az embercsempész piacért, illetve területekért. A BIRN balkáni oknyomozó portálnak pedig a csoportok vezetőit is sikerült beazonosítania, és belső informátoraik által a területfelosztási harcok eseményeit is feltérképezték. Hat hónapon át tartó kutató-elemző munkájukból az is kiderül, hogy a marokkói és afgán bandák háborújához főleg Koszovóból albán bűnözői körök biztosítják a fegyvereket, méghozzá igencsak borsos áron.

„Valahol fenn úgy döntöttek rólam, hogy a Ferencváros legyen az életem!” – Nyolcvan éves lenne, de már tíz éve nincs közöttünk a Császár (2. rész)

Exkluzív 2021 október 17.
Az egyetlen magyar aranylabdás labdarúgó, Albert Flórián pályafutását bemutató írásunk első részében egészen 1967 végéig jutottunk el. Innen folytatjuk most a zseniális játékos életútjának felelevenítését, feltárva a korszak sajátosságait, szót ejtve a kiváló labdarúgó emberi kapcsolatairól és megidézve gondolatait ferencvárosi kötődéséről, valamint arról, hogy ő maga mire volt a legbüszkébb a saját karrierjét tekintve.