Pesti Srácok

A piaci és az elemzői várakozásoknál enyhén jobban teljesített a gazdaság

null

2024-ben a nyers adatok szerint csak 0,5, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 0,6 százalékkal haladta meg az előző évit – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, csütörtöki adataiból.

Magyarország bruttó hazai termékének volumene 2024 negyedik negyedévében a nyers adatok szerint 0,4, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,2 százalékkal felülmúlta az előző év azonos időszakit. Az előző (harmadik) negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – a gazdaság teljesítménye 0,5 százalékkal bővült. Az utolsó negyedéves adatokkal kapcsolatban fontos kiemelni, hogy egyrészt véget ért a technikai recesszió – tavaly a harmadik negyedévben ismét visszaesés volt látható, így három éven belül már másodjára köszöntött be a technikai recesszió. Másrészt a piaci és az elemzői várakozásoknál enyhén jobban teljesített a gazdaság.

A KSH jelentésében kiemelte, a bruttó hazai termék volumenének az előző év azonos időszakához viszonyított növekedéséhez a szolgáltatások együttes teljesítménye járult hozzá. A növekedést a mezőgazdaság, az ipar és az építőipar teljesítményének csökkenése fékezte.

A turizmus, vendéglátás, szállítás, raktározás kezd magára találni, de főleg az ipari teljesítmény rontja az összképet. Erre jó példa, hogy novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg, illetve tavaly csaknem hat százalékkal emelkedett a magyarországi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma. Ugyanakkor az ipari termelés volumene szintén novemberben 2,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.

PestiSracok facebook image

Nagy Márton: Itt a fordulat

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közleményben értékelte az adatokat. A tárcavezető szerint a magyar gazdaság fordulóponthoz érkezett. A belgazdaság helyreállt, a középosztály erősödik, a családok bizalma pedig fokozatosan javul. A lakosság esetében egyértelműen láthatók a fordulat jelei: a foglalkoztatottak száma továbbra is rekordmagas, míg az inaktívak száma rekordalacsony. Közel 4,7 millióan dolgoznak, miközben 2010-hez képest az átlagbér több mint háromszorosára, a minimálbér pedig négyszeresére nőtt.

A tárca MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a miniszter kiemelte: a tavalyi év egészét tekintve 0,6 százalékkal nőtt a GDP, ezzel hazánk az eddig megjelent adatok alapján az Európai Unió középmezőnyéhez tartozik.

A miniszter véleménye szerint magyar gazdaság fordulóponthoz érkezett. A belgazdaság helyreállt, a középosztály erősödik, a családok bizalma pedig fokozatosan javul. A lakosság esetében egyértelműen láthatók a fordulat jelei: a foglalkoztatottak száma továbbra is rekordmagas, míg az inaktívak száma rekordalacsony. Közel 4,7 millióan dolgoznak, miközben 2010-hez képest az átlagbér több mint háromszorosára, a minimálbér pedig négyszeresére nőtt.

- sorolta a tárcavezető.

Kitért arra, hogy 2023 januárja óta fokozatosan élénkül a lakossági hitelpiac is, tavaly novemberben Magyarország lakossági hitelállomány-növekedése az EU élmezőnyébe tartozott. Éledezik a lakáspiac is, 2024-ben több mint harmadával emelkedett a lakástranzakciók száma, és az autópiac is növekedési pályára állt: tavaly 13 százalékkal bővült az újautó-eladások száma. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a 21 intézkedésből álló új gazdaságpolitikai akcióterv lakosságot érintő programjai azonban csak most kezdik kifejteni hatásukat. Ezt tovább erősíti a Prémium Magyar Állampapír kamatok kifizetése is, melynek hatására tovább erősödik a családok helyzete.

Kiemelte: a kormány 2600 milliárd forintot mozgósít a jövedelmek vásárlóerejének növelése és a megfizethető lakhatás biztosítása érdekében.

Mint hozzáfűzte, a vállalatok esetében azonban még fordulatra van szükség, helyre kell állítani a hitelezést. Tartós fordulatot a vállalatoknál az hozhat, ha a külső kereslet helyreáll, így az export is újra dinamikusan növekszik. Ehhez az kell, hogy Németország, mint hazánk legfontosabb külkereskedelmi partnere, a választások után gyorsan kilábaljon elhúzódó politikai és gazdasági válságából és két éve tartó recessziójából.

- hangsúlyozta a miniszter. A Demján Sándor Programon keresztül 1400 milliárd forintnyi forrással, többek között kedvezményes hitelekkel és egy 100 milliárd forintos tőkeprogrammal támogatja a hazai kkv-k méretugrását és termelékenységük növelését, amely a magyarországi ipar teljesítményének fellendítésén keresztül támogatja a gazdasági növekedést.

Nagy Márton végezetül megállapította: a gazdaság idén negyedévről negyedévre egyre nagyobb ütemű növekedésre vált, 2025 második felében már 3 százalék feletti bővülést láthatunk.

(MTI / Kiemelt kép: MTI/Máthé Zoltán)
Ajánljuk még