Pesti Srácok

Nyolcvanegy éves korában elhunyt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész

Nyolcvanegy éves korában elhunyt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész

Elhunyt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező, egyetemi tanár, színigazgató, 81 éves volt - közölte a Katona József Színház a Facebook-oldalán pénteken. Lukáts Andort a Katona József Színház saját halottjának tekinti.

Lukáts Andor 1943. március 11-én született Kaposváron. Pályafutását a Pinceszínházban kezdte amatőr színészként, majd a kaposvári Csiky Gergely Színházhoz szerződött, ahol 1972 és 1991 között dolgozott, először segédszínész, majd színész és rendező vált belőle.

Olyan legendás produkciókban játszott mint Peter Weiss Marat/Sade-ja vagy Molnár Ferenc Liliomja. De láthatta a közönség Becket: Godot-ra várva, Brecht: A szecsuáni jólélek, Szophoklész: Oidipusz, Shakespeare: Othelló, valamint Ionesco Különóra című darabjában is. 1994 és 2008 között a budapesti Katona József Színház társulatának tagja volt. Lukáts Andor és Halász Péter indította el a Hírszínházat a Kamrában. Számtalan feledhetetlen alakítása mellett ő állította színpadra többek között Egressy Zoltán Portugál című tragikomédiáját, amelyből filmet is készített. Az előadás a teátrum történetének leghosszabb ideig futó darabja volt. 2008-ban ő alapította a Sanyi és Aranka Színházat, melynek igazgatója volt.

2008 és 2016 között a Színház- és Filmművészeti Egyetemen tanított. 1974 óta filmezett, 1980-ban debütált filmrendezőként az Alagút című alkotással. Több mint ötven filmet forgatott, többször is megkapta a filmkritikusok, illetve a Magyar Filmszemle díját. Legutóbb 2009-ben nyerte el a legjobb férfi színésznek járó díjat a Mázli című vígjátékért és a Príma primavéra című filmdrámáért. Egyik legemlékezetesebb alakítását a Xantus János által rendezett Eszkimó asszony fázik című filmben, egy süketnéma férj szerepében nyújtotta.

PestiSracok facebook image

Munkássága elismeréseként megkapta a Jászai Mari-díjat (1985), az érdemes művész címet (1997), 2006-ban Kossuth-díjjal tüntették ki sokoldalú művészi pályája, film- és színművészeti alkotásokban nyújtott kiváló alakításai elismeréseként.

Ajánljuk még

Fokozódó nemzetközi helyzet, fokozódó hazaárulás

Vezércikk február 21.
Nehéz elképzelni, hogy zsinórban kétszer is nagy szerencsénk legyen a baloldal személyzeti politikájával. Előbb idevezényeltek egy hibbant, monomániás prédikátort, hogy legyőzze a Fideszt, majd amikor vele kudarcot vallottak, akkor a következő projektre kiválasztották azt a figurát, akinél betegebb pszichéjű nyomorultat elképzelni is nehéz. Magyar Péter varázsa már jó ideje kopik, a láncait letépő őrültre rá kellett küldeni a tartótisztjét is, hogy vigyázzon rá, most pedig a jelek szerint olyan hazaárulást hozott össze a deep state magyarországi irodája és az üdvöskéjük, hogy azt még egy kis időbe telik feldolgoznunk.