Matolcsy György állítja, 500-700 forintos eurótól mentette meg a jegybank az országot

Matolcsy György jegybanki mandátumának végéhez közeledve nyíltan beszélt a kormánnyal való ellentétekről és a sikeres jegybanki beavatkozások jelentőségéről. Az MNB elnöke nem rejtette véka alá, hogy több kritikus pillanatban a jegybank a kormány akarata ellenére lépett, ezzel „megmentve a magyar gazdaságot”. A második jegybanki aranykorszak 2013–2025” című eseményen elhangzott beszédet az Index foglalta össze.
2022 októberében a 430-as euróárfolyammal felrémlett a lehetősége egy árfolyam-felfutásnak. A mi számításaink szerint az euró 500 és 700 forint között is lehetett volna – világított rá Matolcsy György arra a kritikus helyzetre, ami az elmúlt évek egyik legkomolyabb gazdasági veszélyhelyzetét jelentette. Emlékeztetett, hogy megoldásként többek között 500 bázispontos kamatemelést hajtottak végre.
Ez volt az a pont, ahol a kormány egyes tagjai, a politika egyes közösségei – nem értve a jegybank döntését – azt mondták, hogy a jegybank a kormány ellen dolgozik. Nem. A jegybank akkor védte meg a kormányt
– fogalmazott. Matolcsy György éles szavakkal illette a kormányzati kommunikációt: „Azokban a hetekben, hónapokban, amikor a magyar politika vezető férfiúi elmondták, hogy nem lehet a Magyar Nemzeti Bankra számítani… mi védtük meg nemcsak a forintot, a pénzrendszert, meg barátainkat a pénzügyi rendszerben, hanem Magyarország kormányát, és miniszterelnökét is”. Az MNB elnöke szerint ez a beavatkozás nemcsak a gazdasági mutatókat javította, hanem „megakadályozta a bukást” is. A forint összeomlása hosszú távú következményekkel járt volna.

A jegybanki függetlenség megőrzése nélkül bekövetkezhetett volna 2023–2024-re az, amit kivédtünk 2022. október 14-én – figyelmeztetett Matolcsy György (ekkortájt gyengült a forint 430 fölé az euróval szemben, és lépett közbe nagymértékű kamatemeléssel a jegybank - emlékeztetett az Index).
Erről nem szoktunk beszélni, mondták is, hogy nem is szabad. De 46 éves közszolgálat után egy jegybankelnök matematikai képletekről és kvantumfizikáról beszéljen?
Kiemelte, hogy ez a függetlenség a sikeres gazdaságpolitika alapfeltétele:
Nagyon világos, hogy a jegybanki függetlenség az alapja a jegybank hitelességének. A jegybank hitelessége az alapja a pénzügyi stabilitásnak. A pénzügyi stabilitás az alapja minden másnak
– magyarázta. A jegybankelnök elmondta, hogy a függetlenség megőrzése nem volt könnyű. „Meg kellett védenünk a Magyar Nemzeti Bank függetlenségét. Köszönöm Bánki Eriknek és más fideszes barátaimnak, akik segítettek ebben.” Ugyanakkor kritikus hangon hozzátette: „van úgy, hogy egy politikus eltéved”, célozva arra, hogy nem mindenki értette meg a jegybanki politika jelentőségét.
„2020 után megváltozott a helyzet – jelentősen. Nem csupán a Covid lépett be, hanem bizony szétszakadt a kormányzat és a Magyar Nemzeti Bank közötti szövetség” – jelentette ki az MNB elnöke. Matolcsy György szerint az elmúlt öt évben az infláció vált az első számú ellenséggé, szinte megidézve a ’70-es évek szörnyűségeit. Erre a veszélyre pedig az MNB az elsők között figyelmeztetett, sokan nem figyeltek rá, és későn eszméltek.
Az elmúlt két évben megtorpant a magyar gazdasági felzárkózás, de mégsem került veszélybe a pénzügyi stabilitás
– világított rá Matolcsy György, érvelve amellett, hogy a jegybank jól kezelte a nehézségeket. Szerinte a pénzügyi rendszer és a jegybank közös erőfeszítései révén sikerült elkerülni a nagyobb gazdasági válságot. Az MNB elnöke szerint a 2010 és 2019 közötti sikeres évtized után megtorpant a magyar gazdaság felzárkózása. Matolcsy György figyelmeztetett, hogy reformok nélkül nem várható fordulat a gazdaságban.
A teljes beszéd a Magyar Nemzeti Bank Youtube-csatornáján nézhető meg, ITT.
Forrás: Index.hu, MNB