Pesti Srácok

Meg kell tartani a tizenharmadik havi nyugdíjat a magyarok szerint

Meg kell tartani a tizenharmadik havi nyugdíjat a magyarok szerint

Még az Európai Unióból érkező javaslatokkal szemben is meg kell tartani a 13. havi nyugdíjat – derül ki a Nézőpont Intézet közvélemény-kutatásából. Minden vizsgált társadalmi csoportban elsöprő a nyugdíjasok plusz egy havi juttatásának támogatása Magyarországon.

Több, külföldről érkező támadás érte a 13. havi nyugdíjat, miután Orbán Viktor negyedik kormánya 2021-ben visszaállította a Gyurcsány-Bajnai kabinetek által elvett járandóságot.

Az Európai Bizottság már a következő évben bírálta a magyar nyugdíjasok juttatását, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) pedig ennek korlátozására tett javaslatot.

A Nézőpont Intézet legfrissebb közvélemény-kutatásában ezért arra volt kíváncsi, hogy milyen a társadalmi támogatása ezen nemzetközi elképzeléseknek Magyarországon.

PestiSracok facebook image

A kutatás eredményeiből kiderült, hogy a magyar választók közel háromnegyede (74 százalék) szerint meg kell tartani a 13. havi nyugdíjat, ahogy az is, hogy valamennyi vizsgált társadalmi szegmensben, legalább 60 százaléknyi a nyugdíjasok juttatásának támogatása.

Fotó: Nézőpont Intézet

Leginkább a 60 év felettiek (82 százalék), az alapfokú végzettségűek (86 százalék) és a vidéki kisebb településeken élők (79 százalék) azok, akik kiállnak a nyugdíjasok plusz havi juttatása mellett, míg a legkevésbé a fiatalok (61 százalék), a diplomások (61 százalék) és a fővárosiak (67 százalék) gondolkodnak támogatólag.

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!