Pesti Srácok

Németh Szilárd világosan kimondta, szuverenitási kérdés a rezsicsökkentés és a 13. havi nyugdíj

Németh Szilárd világosan kimondta, szuverenitási kérdés a rezsicsökkentés és a 13. havi nyugdíj

Szuverenitási kérdés, Brüsszelnek semmi köze hozzá, hogy fizetünk-e 13. havi nyugdíjat és fenntartjuk-e a rezsicsökkentést, ezek nemzeti hatáskörbe tartozó döntések - közölte a rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.

Németh Szilárd felidézte, hogy 2009-ben a Gyurcsány-Bajnai-időszakban egy tollvonással szüntették meg a 13. havi nyugdíjat, mert a Világbank csak akkor adott kölcsönt a kormánynak, amellyel előtte "az ő segítségükkel együtt teljesen kizsebelték az országot". Beáldozták a nyugdíjasokat, elvették tőlük a nekik járó 13. havi nyugdíjat - mondta.

Amikor öt évvel ezelőtt az ország olyan helyzetbe került, a kormány visszaépítette a 13. havi nyugdíjat, "és innentől kezdve elindult a brutális támadás". A specifikus országjelentésekben, OECD-jelentésekben, mindenféle szakértők, különböző szervezetek azonnal nekiestek a 13. havi nyugdíjnak, de nemcsak az elvételét, átalakítását vagy csökkentését akarták elérni, hanem még azt is, hogy Magyarországon fel kelljen emelni a nyugdíjkorhatárt - hangsúlyozta a kormánybiztos.

Németh Szilárd szerint ezt az elvárást fogalmazza meg a hazai baloldal is, így a Tisza párt Magyar Péter vezetésével. Ő már "egyértelművé tette, hogy mit gondol a nyugdíjasokról", a tanácsadójuk, Petschnig Mária Zita pedig "kinevette a 13. havi nyugdíj intézményét", és azt mondta, hogy ezt meg kell szüntetni.

PestiSracok facebook image

A politikus arra is kitért, hogy a 13. havi nyugdíjnak minden évben van fedezete, de ennek kifizetése szerinte elsősorban nem pénz, hanem akarat, megbecsülés és tisztelet kérdése. Ezt oda kell adni a nyugdíjasoknak, "mert ők építették fel ezt az országot, megdolgoztak érte, tartozunk nekik ennyivel", és ha az emberek jövőre úgy döntenek, hogy marad a Fidesz-KDNP-kormány és Orbán Viktor miniszterelnök, akkor így lesz a következő években is.

A kormánybiztos kifejtette: a 2013-ban bevezetett rezsicsökkentésnek köszönhetően ma is az akkori árakat fizetjük, "még a háború és az elhibázott brüsszeli szankciók ellenére is". A legújabb pedig a legdurvább támadás, mert egy európai uniós irányelvre próbálnak hivatkozni és egy bírósági döntés következtében akarják lenyomni a torkunkon, hogy elégedjünk meg azzal, ha mindent a piac határoz meg.

Nem kell egyetemes szolgáltatási rendszer, meg kell szüntetni a rezsicsökkentést, az állam nem segíthet a saját állampolgárainak, majd a szolgáltatók eldöntik, mennyiért fogják adni az áramot meg a gázt. Most a szabadpiacon a verseny miatt minimum két-háromszoros áremelés lenne, ha megszűnne a rezsicsökkentés, holott ma Európa legolcsóbb rezsijét fizetik a magyar családok - hangsúlyozta Németh Szilárd.

fotó: Hatlaczki Balázs

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!