Pesti Srácok

Egy 101 éves vezérőrnagy akarta megdönteni a román demokráciát!

Románia mindig képes meglepetésekre
Románia mindig képes meglepetésekre
Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement

A románok valahogy sosem tudják meghazudtolni magukat. Hat olyan személyt vettek őrizetbe, aki „a román állam szuverenitásának és függetlenségének aláásására” irányuló csoportot szervezett. A román terrorizmus és szervezett bűnözés elleni ügyészség (DIICOT) azt állítja, a gyanúsítottak külföldi, „többek között orosz ügynökökkel tartottak kapcsolatot, és külföldi támogatást kerestek a hatalom átvételéhez.” A vezetőjük minden bizonnyal egy 102 éves veterán vezérőrnagy.

A nyomozók szerint a gyanúsítottak tárgyalásokat szerveztek Románia NATO-ból való kilépéséről, az alkotmányos rend megszüntetéséről, a pártok feloszlatásáról, új kormány felállításáról, az állami intézményekből minden alkalmazott eltávolításáról, új alkotmány elfogadásáról, az ország nevének, zászlajának és himnuszának megváltoztatásáról. A Digi24.ro szerint a csoportot katonai struktúra mintájára hozták létre, a toborzás pedig online történt.

És ki ennek a vezetője? A fentiek alapján joggal gondolhatnánk, hogy egy huszonéves fiatal, netalántán egy középkorú férfi szervezte. Ehhez képest a román sajtó szerint egy 101, más források szerint 102 éves nyugalmazott vezérőrnagy, Radu Theodoru az „akció agya.”

A DIICOT nyolc házkutatási parancsot hajtott végre többek között Bukarestben, Ilfov, Giurgiu és Máramaros megyében, illetve több bizonyítékot foglaltak le.

PestiSracok facebook image

Már csak az a kérdés: ha Romániában egy több mint száz évet megélt aggastyán is képes egy alternatív országot majdnem megszervezni, akkor a politikusoknak miért nem sikerül egy eredetit?

MTI/EPA/Robert Ghement

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!