Pesti Srácok

Szijjártó Péter: igazi nagy nemzeti célkitűzés a magyar űrhajós program

null

Magyarország legizgalmasabb célkitűzése jelenleg, egy igazi nagy nemzeti célkitűzés, hogy hazánk kutatási céllal ismét embert jutasson a világűrbe, a Nemzetközi Űrállomásra – jelentette ki a tárca tájékoztatása szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.

A tárcavezető a

HUNIVERZUM – Magyarok a világűrben

látogatóközpont megnyitóján mindenekelőtt igazi nagy nemzeti célkitűzésnek nevezte azt, hogy hazánk kutatási céllal embert juttasson a világűrbe, a Nemzetközi Űrállomásra.

– jelentette ki a miniszter, aki hangsúlyozta, hogy a világgazdaság jelenlegi alapvető átalakulásával folyamatosan újabb és újabb iparágak válnak elérhetővé, illetve meghatározóvá, így az egyik legmodernebb, legújabb szektor éppen az űripar, ahol hatalmas verseny zajlik.

PestiSracok facebook image

- hangsúlyozta. Szijjártó Péter kifejtette, hogy ímmel-ámmal nincs értelme beszállni egy ilyen nemzetközi versenybe, valódi erőforrásokra van szükség, s ezért a kormány célként tűzte ki pár évvel ezelőtt, hogy több évtized után ismét magyar kutatóűrhajós juthasson a világűrbe. A tárcavezető megjegyezte, hogy itt közel sem pusztán űrturizmusról van szó, hanem arról, hogy a kiválasztott fontos kutatásokat végezni két héten keresztül a Nemzetközi Űrállomáson.

Szijjártó Péter több érvet is felsorolt arra vonatkozóan, hogy miért volt szükség erre a misszióra. Az első érv szavai szerint politikai természetű, méghozzá az, hogy a kormány mindig is erőteljesen támogatta, hogy legyen magyar űrkutatási, űripari program, ezért is fogadtak el négy évvel ezelőtt űrstratégiát, és ezért neveztek ki miniszteri biztost a terület felügyeletére. Emlékeztetett, hogy Magyarország nem új szereplője a világűrnek, több mint nyolc évtized hagyományával rendelkezik a területen, számos magyar volt a szektor úttörői között.

És azt is érdemes figyelembe venni, hogy az elmúlt években nem volt olyan jelentős, nagy nemzetközi űrküldetés és űripari innováció, amelyikben ne lett volna valamilyen magyar eszköz, valamilyen magyar fejlesztés, valamilyen magyar beszállítás. Az utóbbi évtizedekben 140 magyar űreszköz jutott ki a világűrbe különböző, más nemzetek által vagy nemzetközi akcióként végrehajtott űrmissziók során – részletezte.

A miniszter a harmadik érvként említette, hogy az első magyar űrhajós, Farkas Bertalan űrrepülése óta 45 év telt el, elég hosszú idő ahhoz, hogy újra ezt a célt tűzze ki maga elé Magyarország. Ezzel kapcsolatban pedig gratulált Kapu Tibornak, a következő magyar űrhajósnak és a tartalék űrhajós Cserényi Gyulának, hogy végig tudták csinálni az utóbbi évek rendkívül nehéz és kiképzését.

– emelte ki Szijjártó Péter.

Forrás: MTI. Vezető kép: Budapest, 2025. május 12. Az első magyar űrhajós, Farkas Bertalan (b) és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a „HUNIVERZUM - Magyarok a világűrben” látogatóközpont megnyitóján Budapesten, a Millenárison 2025. május 12-én. Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Ajánljuk még