Pesti Srácok

Vajon miért erősödik az antiszemitizmus a nyugati országokban?

Vajon miért erősödik az antiszemitizmus a nyugati országokban?

Az izraeli diaszpóraügyi tárca legfrissebb jelentése szerint a nyugati országokban erősödik az antiszemitizmus. A tárca szerint a legvészesebb a helyzet Írországban és Spanyolországban, furcsa módon éppen két olyan államban, amelyeknek baloldali kormánya van, de Nyugat-Európa számos országában fizikai erőszaktól is tartaniuk kell a zsidó embereknek, az amerikai egyetemek pedig konkrétan Izrael ellenes kampányokat folytatnak. Furcsa módon hazánk nem szerepel a jelentésben, annak ellenére, hogy a ballib média szerint mi éljük újra a legsötétebb vészkorszakot, igaz, nálunk nincsenek iszlamista illegális bevándorlók sem, és a Queers for Palestine (Melegek Palesztináért) sem tüntet naponta...

Az izraeli diaszpóraügyi minisztérium friss jelentése élesen bírálja a nyugati országok egyetemeit, médiáját és közösségi hálózataikat, mert szerinte hozzájárulnak az antiszemitizmus világszintű terjedéséhez – jelentette a The Times of Israel című angol nyelvű izraeli hírportál. A jelentés szerint főként az Izrael-ellenes retorika mindennapossá tételével járulnak hozzá az antiszemitizmus térnyeréséhez, különösen a Hamász iszlamista terrorszervezet 2023. október 7-i Izrael elleni támadása, és az azt követő gázai háború óta.

A minisztériumi összefoglaló kiemeli Kanada szerepét, ott is Justin Trudeau volt miniszterelnököt Izraelt bíráló ENSZ-beszéde miatt, rámutatva, hogy egy év alatt 670 százalékos növekedést mértek Kanadában az antiszemita incidensek számában. Dél-Afrikában, Írországban és Spanyolországban a jelentés szerint Izrael katonai fellépésének bírálatával közvetve erősítették a zsidókkal szembeni hangulatot. A jelentés az antiszemitizmus központjaiként mutatja be az amerikai egyetemeket, kiemelve a Columbia Egyetemet, ahol 127 dokumentált esetet rögzítettek 2024-ben. Emellett a közösségi média szerepét hangsúlyozták, különösen a TikTokot, amely a tárca szerint egyenesen "egzisztenciális veszélyt jelent Izraelre". A jelentés szerint az ezen médiában megjelenők egy része szélsőséges csoportokat támogat, miközben letiltották Izrael fizetett kampányait.

Az izraeli beszámoló úgy véli, hogy az antiszemitizmus mértéke összefügg az egyes kormányok Izrael-ellenes retorikájával, és külön kiemeli, hogy az Izraellel szembeni kritika gyakran kettős mércén alapul. A jelentés élesen elítéli azokat az országokat és intézményeket, amelyek Izrael politikáját bírálják, és ezeket a bírálatokat az antiszemitizmus új formájaként kezeli.

PestiSracok facebook image

Forrás, fotó: MTI;

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!