Leáldozóban a globalizáció liberális modellje, a BRICS helyet követel magának

A BRICS az el nem kötelezett országok gyűjtőhelye - fogalmazott Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök, a BRICS-csoport (Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika, Indonézia, Egyiptom, Irán, Etiópia és az Egyesült Arab Emírségek) állam-, illetve kormányfőinek Rio de Janeiróban tartott kétnapos csúcstalálkozójának. Ugyanitt Vlagyimir Putyin orosz elnök azt emelte ki, a BRICS, mint az egyenlőségen és partnerségen alapuló társulás hangja egyre hangosabban szólal meg a világ porondján.
Vlagyimir Putyin orosz elnök videókapcsolaton keresztül szólt a csúcstalálkozó résztvevőihez, megjegyezte, hogy a BRICS egyre több hasonlóan gondolkodó országot vonz a globális Dél és Kelet soraiból. Úgy fogalmazott,
az egyenlőségen és partnerségen alapuló társulás hangja egyre hangosabban szólal meg a világ porondján.
Kifejtette azon véleményét is,
hogy a globalizáció liberális modellje leáldozóban van.
A BRICS az el nem kötelezett országok gyűjtőhelye
Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök, a BRICS-csoport (Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika, Indonézia, Egyiptom, Irán, Etiópia és az Egyesült Arab Emírségek) állam-, illetve kormányfőinek Rio de Janeiróban tartott kétnapos csúcstalálkozójának megnyitóján nyilatkozott a NATO kapcsán. Mint kiemelte,
a világ a második világháború vége óta nem látott, példátlan számú fegyveres konfliktussal kénytelen szembe nézni. A NATO nemrég hozott döntése a fegyverkezési versenyt segíti elő.
Úgy vélte, a NATO-tagországoknak könnyebb "előteremteni a GDP 5 százalékát katonai kiadásokra", mint kiutalni a GDP korábban ígért 0,7 százalékát a fejlődő országoknak.
Sokkalta könnyebbé vált forrásokat irányítani a háborúk fenntartásába, mint befektetni a béke elérésébe
- állapította meg Lula da Silva. A brazil államfő beszédében párhuzamot vont az el nem kötelezett országok mozgalmával a hidegháború idején.
A BRICS az el nem kötelezett országok mozgalmának örököse
- jelentette ki. Felhívta a figyelmet egyben arra, hogy BRICS tagországok a világ lakosságának több mint felét, és gazdasági erejének 40 százalékát képviselik.
Narendra Modi indiai kormányfő arra hívta fel a figyelmet, hogy az új országok csatlakozása a BRICS-hez mutatja a szervezet képességét arra, hogy az idők követelményeinek megfelelően tudjon változni. Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök azt emelte ki, hogy a világ mélyreható változásokon megy keresztül, ami a BRICS-országok aktívabb részvételét igényli a globális kihívások kezelésében.