Pesti Srácok

Embert próbáló küzdelem a milliárdos károkat okozó vihar következményeinek felszámolásáért

null
Magyar Péter szerint ez csak egy zápor volt.
Fotó: Vajda János

Három területen okozott súlyos károkat a hétfői orkán, a közlekedés, a víz- és az áramszolgáltatás szenvedte el a legnagyobb károkat. Több mint 366 ezer háztartásban nem volt áram, ma reggelre ez 50 - 60 ezer háztartásra csökkent. 1500 vonat közlekedése vált lehetetlenné, többszázezer utast érintve.

Három területen okozott súlyos károkat a hétfői orkán Magyarországon - közölte ma délelőtt Orbán Viktor miniszterelnök. A közlekedés, a víz- és az áramszolgáltatás szenvedte el a legnagyobb károkat. Több mint 366 ezer háztartásban nem volt áram, ma reggelre ez 70 ezer háztartásra csökkent. 2500 vonat közlekedése vált lehetetlenné, mintegy 800 000 utast érintve, őket pótlóbuszokkal jutatták el célpontjukba. 

Továbbra is folyamatosan dolgoznak a szolgáltatók a vihar miatt bekövetkezett villamosenergia-ellátási kiesés helyreállításán, a szolgáltatók havária-központjában a katasztrófavédelem összekötő tisztjei segítik a munkát. A szolgáltatóktól kapott információk szerint a Dunántúlon felszabadult szakemberek a Tiszántúlon dolgozó kollégáik munkáját segítik. Jelentősen csökkent a kiesett fogyasztási helyek száma, a szolgáltatók tájékoztatása szerint az esti 366 ezer 723-ról hajnali négy órára 185 ezer 413-ra, reggel 8 órára pedig 73 ezer 247-re csökkent a számuk.

A közelekedés mielőbbi normalizálásában a fő szerep Lázár János közlekedésért is felelős miniszternek jut vezető szerep. A miniszter arról számolt be, hogy a vasúti közlekedés egyes vonalakon akár hetekig is akadozhat a károk következtében.

Tiszteletreméltó helytállás a katasztrófavédelem részéről

A szakemberek a vihar lecsendesülése óta folyamatosan dolgoznak a károk elhárítását. 

Hajnali négy és reggel nyolc óra között 308 új káreseményről érkezett bejelentés az ország területéről a műveletirányítási ügyeletekre, eddig összesen 6 ezer 548 bejelentés volt. - közölték ma délben. A katasztrófavédelem eddig összesen 3 ezer 42 káreseményt számolt fel, a többi helyszínen jelenleg is dolgoznak a tűzoltók. Az érintett településeken a mai nap az önkormányzatokkal együttműködésben felmérik, mennyi tetőt kell fóliázni és mennyin kell átmeneti helyreállítási munkákat végezni.

 

A káresetek mihamarabbi kezelése érdekében ma tizennégy tűzoltóegységet csoportosított át a katasztrófavédelem a leginkább érintett megyékbe, akik már meg is kezdték a munkát. A hivatásos katasztrófavédelmi szervek kedden hajnali 4 és reggel 8 óra között 235 fővel és 63 technikai eszközzel avatkoztak be. A műveleteket 2 önkéntes tűzoltó egyesület és önkéntes mentőszervezet 18 fővel és 4 technikai eszközzel, valamint 6 önkormányzati tűzoltó-parancsnokság 56 fővel és 20 technikai eszközzel támogatta.

 Hat vármegyei – Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar, Pest, Szabolcs-Szatmár-Bereg –, valamint a fővárosi fő- és műveletirányító ügyelet megerősítése megtörtént, emellett operatív törzs működik a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságon, a fővárosban, és hat vármegyei katasztrófavédelmi igazgatóságon. Helyszíni operatív törzs Orosházán és Szarvason tevékenykedik.

Budapesten zömmel kidőlt fák okoznak gondot

Budapesten jelentős viharkárok keletkeztek, különösen az Óbudai-szigeten, ahol balesetveszély miatt több területet ideiglenesen le kell zárni – közölte Karácsony Gergely főpolgármester. A kármentesítés folyamatosan zajlik, és köszönetet mondott a tűzoltóknak, akik csaknem száz helyszínen avatkoztak be a vihar óta.A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság tájékoztatása szerint a legtöbb bejelentés az észak-pesti, észak-budai kerületekből, valamint az agglomerációból érkezett, jellemzően kidőlt fák és nagy ágak eltávolítása miatt. 

Letépte a sápi templomtornyot a vihar

Hétfőn délután az orkán erejű szélvihar Sápon több házat is megrongált. A szélvihar jelentős károkat okozott a bihari település református templomán is.

Fotó: Tiszántúli Református Egyházkerület

Az 1892-ben készült torony sisakját tőből kitépte a szél és egy része rádőlt a templom tetejére, beszakítva azt, a másik része a templom melletti utcára zuhant. Személyi sérülés nem történt.

Késő délután Papp Tibor lelkipásztor és Végh Imre József polgármester kíséretében helyszíni szemlét tartott Fekete Károly püspök, Kis Dávid egyházmegyei főjegyző és Vári Attila egyházkerületi főépítész. A kár igen jelentős, a  biztosító elkezdi a károk felmérését. - írja a Tiszántúli Református Egyházkerület a Facebook-oldalán, hozzátéve:

 Imádkozzunk a sápi gyülekezetért, és mindazokért, akiket a mai napon viharkár ért!

Jön az újabb vihar!

A meteorológusok figyelmeztetnek: ma újabb heves zivatarokra kell számítani az ország több térségében. A reggel átvonult zivatarrendszer után dél és délnyugat felől újabb, akár több hullámban érkező viharok alakulhatnak ki, amelyeket viharos széllökések (60–90 km/h), jégeső (1–2 cm) és felhőszakadás (akár 30 mm) kísérhet. A délutáni óráktól különösen a Dél-Dunántúlon és a Tiszántúlon megnő a veszélye a hevesebb celláknak is: itt már 100 km/h fölötti széllökések, 2 cm-nél nagyobb jég és jelentős mennyiségű csapadék is előfordulhat.

null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null