Pesti Srácok

420 ezer forint büntetés egy lövésért – ennyit ér egy ember testi épsége?

420 ezer forint büntetés egy lövésért – ennyit ér egy ember testi épsége?

Mindössze pénzbüntetéssel megúszta az a vadász, aki autójából leadott lövéssel súlyosan megsebesített egy túrázót a Bükkben. A történet sokkoló, az ítélet pedig felháborító: egy emberre leadott lövés ára 420 ezer forint lett.

Pénzbüntetéssel megúszta az a vadász, aki autójából leadott lövéssel súlyosan megsebesített egy túrázót a Bükkben. A történet sokkoló, az ítélet pedig felháborító: egy emberre leadott lövés ára 420 ezer forint lett.

420 EZER
Mindössze ennyit láthatott a vadász, aki hőérzékelő távcsőn keresztül célozta meg a "szarvast", ami ember volt; 420 ezer forint pénzbüntetést kapott, pedig a meglőtt turista maradandó sérülést szenvedett (Illusztráció: FLIR)

420 ezer forint pénzbüntetés

A vádlott 2024 februárjában, vendégvadászként, hőkamerát használva célzott, majd az erdészeti útról, az autójából lőtt. A golyó egy pihenő túrázó combját találta el. A sértett mély, roncsolt sebet, csonttörést szenvedett, és maradandó mozgásszervi fogyatékosság alakult ki nála.

A Mezőkövesdi Járásbíróság szerint a biztonságos lövés feltételei nem álltak fenn, a vadász nem győződött meg arról, hogy nem veszélyeztet másokat. Mindez azonban csupán pénzbüntetést és három év vadászati eltiltást ért. A büntetővégzés jogerős.

Ez az ítélet kérdéseket ordít: tényleg csak ennyit ér egy ember testi épsége? Ha a szabályszegés szándékos, ha a következmény maradandó, akkor miért nincs valódi elrettentés?

Összefoglalva

  1. Egy lövés emberre: 420 000 forint pénzbüntetés.
  2. Következmény: maradandó sérülés a sértettnél.
  3. Elkövetés módja: autóból, hőkamerával leadott lövés.

A sértett a PET Kupa egyik önkéntese, természetvédelmi szakember volt. A szervezet tiltakozik a felelőtlen vadászat veszélyei ellen – joggal. Ha a mérce ennyi, hol a határ?

 

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!