Pesti Srácok

Őrizetbe vették a halásztelki polgármestert – fiktív foglalkoztatás és milliós kár gyanúja

Őrizetbe vették a halásztelki polgármestert – fiktív foglalkoztatás és milliós kár gyanúja
Nagy Barnabás polgármester (Forrás: lakihegyradio.hu)

Komoly büntetőügy rázta meg Pest vármegyét: a gyanú egy fiktív foglalkoztatási konstrukció köré épül, amelyben a halásztelki polgármester idős hozzátartozója tényleges munkavégzés nélkül juthatott jelentős jövedelemhez az Országgyűlés Hivatalatától. A Központi Nyomozó Főügyészség ma őrizetbe vette Nagy Barnabást, Halásztelek polgármesterét.

Komoly büntetőügy rázta meg Pest vármegyét: a gyanú egy fiktív foglalkoztatási konstrukció köré épül, amelyben a halásztelki polgármester idős hozzátartozója tényleges munkavégzés nélkül juthatott jelentős jövedelemhez az Országgyűlés Hivatalatától.  A Központi Nyomozó Főügyészség ma őrizetbe vette Nagy Barnabást, Halásztelek polgármesterét. 

ŐRIZETBE vették, fiktív foglalkoztatás
Őrizetbe vették Halásztelek polgármesterét, mert a gyanú szerint idős hozzátartozóját fiktív állásba helyeztette az Országgyűlés Hivatalában

A nyomozók több helyszínen tartottak kutatást és lefoglalást, tanúkat hallgattak ki, majd két személyt gyanúsítottként idéztek be. Az ügy egyik központi alakja a városvezető, akivel szemben több bűncselekmény gyanúját közölték. A másik érintett szabadlábon védekezik.

Őrizetbe vették: fiktív állás és visszaosztott pénzek

A megalapozott gyanú szerint a polgármester közreműködött abban, hogy egy közeli hozzátartozója munkaviszonyt létesítsen az Országgyűlés Hivatalánál úgy, hogy a tényleges munkavégzés szándéka nem állt fenn. A szerződést 2024 októberében kötötték egy hetvenéves nyugdíjassal, és a jogviszony a mai napig él.

A gyanú szerint az érintett személy ennek ellenére rendszeresen felvette a fizetését, és különböző jogcímeken összesen több mint 13 millió forinthoz jutott. A nyomozás adatai alapján az így megszerzett összeg egy részét visszaosztották.

A hatóság három fő bűncselekmény gyanúját közölte:

  • hivatali helyzettel való visszaélésre irányuló, üzletszerű vesztegetés
  • felbújtóként elkövetett, jelentős kárt okozó csalás
  • hamis magánokirat felhasználása

Az ügyészség a polgármester őrizetét elrendelte, és a további kényszerintézkedésekről később döntenek.

Nem volt előzménye országos botránynak

A mostani ügy súlyát növeli, hogy Nagy Barnabás neve korábban nem merült fel hasonló, büntetőjogi természetű ügyekben. Bár Halásztelken – más településekhez hasonlóan – voltak politikai viták és fejlesztések körüli konfliktusok, ezek nem lépték át az országos nyilvánosság ingerküszöbét.

A polgármester függetlenként nyerte el a tisztséget, és politikai profilja inkább helyi beágyazottságra épült, mint országos pártkarrierre. Éppen ezért a mostani eljárás sokak számára váratlanul érkezett, és komoly kérdéseket vet fel a helyi hatalomgyakorlás átláthatóságáról.

Az ügy jelenlegi szakaszában azonban fontos hangsúlyozni: a gyanúsítás nem jelent bűnösséget. A büntetőeljárás még folyamatban van, és a hatóságok egyelőre csak a nyomozás érdekeinek megfelelő, korlátozott információkat hoztak nyilvánosságra.

A következő napok kulcsfontosságúak lehetnek: eldőlhet, hogy az ügyészség kezdeményezi-e a letartóztatást, illetve az is, hogy az ügy kiterjed-e további szereplőkre. Az sem kizárt, hogy az eset politikai következményekkel jár, akár a település vezetésében is.

 

 

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!