Pesti Srácok

Célpont a Vajdaság - A Tisza megindította a bomlasztást a határon túli magyarság köreiben

Célpont a Vajdaság - A Tisza megindította a bomlasztást a határon túli magyarság köreiben
Fotó: Hatlaczki Balazs

Megalakult a Vajdasági Magyar Újrakezdés nevű kezdeményezés Zentán, amelyet a Vajdasági Magyar Plénum, a Magyar Mozgalom, a Vajdasági Tisza Szigetek Közösségi Tér, valamint más civil csoportok tagjai hoztak létre - közölte a Vajdasági Magyar Plénum. Elvárásként fogalmazták meg, hogy a VMSZ vezetősége "a lemondásával vállalja a felelősséget a vajdasági magyar szavazók manipulálásáért, a vajdasági magyarok megtévesztéséért.

A vajdasági „civilek” kilenc pontban foglalták össze a céljaikat és követeléseiket.

Vajdaság
Fotó: Hatlaczki Balazs
  • Első pontként gratuláltak Magyar Péternek és a Tisza Pártnak a kétharmados választási győzelemhez, és eredményes rendszerváltó munkát kívántak számukra, hangsúlyozva, hogy ennek folyamatában maguk is részt kívánnak venni.
  • Ezt követően javasolták az új magyar kormánynak, hogy a jövőben ne a Vajdasági Magyar Szövetségre (VMSZ), hanem a már meglévő és az alakulóban lévő demokratikus vajdasági politikai közösségekre alapozza az együttműködést.
  • A közleményben határozottan kezdeményezték a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) radikális átalakítását is, hangsúlyozva, hogy annak nem "diktatórikusan" és "pártszerűen", hanem a teljes civil szféra számára nyitott intézményként kellene működnie.
  • Elvárásként fogalmazták meg, hogy a VMSZ vezetősége "a lemondásával vállalja a felelősséget a vajdasági magyar szavazók manipulálásáért, a vajdasági magyarok megtévesztéséért, és az elmúlt közel két évtized autoriter politikájának kiszolgálásáért úgy a magyarországi, mint a szerbiai oldalon".
  • Követelték továbbá "a vajdasági magyar médiaházak és a szerkesztőségek teljes körű függetlenségének biztosítását, a sajtószabadságot és az eddig elnyomott médiumok méltányolását".
  • Mindezek mellett szükségesnek nevezték a kulturális, oktatási és akadémiai hálózatok "depolitizálását", valamint autonómiájuk tiszteletben tartását.
  • A magyar kormány vajdasági gazdaságfejlesztési programját végrehajtó Prosperitati Alapítvány esetében elszámoltatást és mélyreható reformokat sürgettek.

A közleményben azt is kérték, hogy a jövőben a külföldön élő és a határon túli magyarok szavazása más, ellenőrizhetőbb módon történjen.

Ez lenne a vajdasági magyar újrakezdés?

A Vajdasági Magyar Újrakezdés jelezte: "a jövőben aktívan részt kíván venni a vajdasági magyarság közéletében, politikájának és kultúrájának alakításában úgy helyi, mint országos szinten, és a magyar nemzet részeként is".

 

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!