Pesti Srácok

Georg Spöttle: Aknahalál Donbasszban

Georg Spöttle: Aknahalál Donbasszban

Zemfira Szulejmanova orosz újságírónő csak 25 éves volt, amikor az autóbusz, amelyen ült, aknára futott. A fiatal lány olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy a helyszínen életét vesztette. Szulejmanova a Rossia Today tévéállomásnak dolgozott szabadúszóként, valamint sikeres TikTok- és Youtube-csatornát működtetett. A busz Kirovszke kerületben volt úton, amikor a tragédia történt. Szulejmanova a frontról akart tudósítani. Az ukrán hadsereg rengeteg aknát telepített mind a tengeren, mind pedig szárazföldön. A világ legaljasabb fegyvere már sok életet követelt a konfliktusban.

Magam is több országban jártam, amelyekben az aknák a háborúk után évtizedekkel is szedik az áldozatokat. Ilyen például Kambodzsa, ahol a Vörös Khmerek aknák millióit ásták be a dzsungelben, nagy részüket a thaiföldi határ közelében. Az eső mind a mai napig kimossa ezeket a kisebb konzervdoboz méretű eszközöket. Sokat gyermekek találnak meg iskolába menet, vagy amikor szüleiknek segítenek a földeken. Nincs még egy ország, ahol annyi csonkolt vagy megvakult gyermek és katonai veterán lenne, mint ez az ázsiai ország.

Lehet, hogy az akna, amelyre a busz ráfutott, német vagy amerikai gyártmányú volt. Megdöbbentem, amikor Németország is bejelentette, hogy 14 900 darab aknát küldött az ukrán hadseregnek. Pont az az ország, amelyik a második világháborút és a holokauszt poklát az emberiségre szabadította, küld aknákat egy háborús övezetbe. Már több gazda is aknára futott mezőgazdasági járművel, mivel az ukránok a termőföldeket is elaknásították. Az ukrán tengeri aknák közül több már elszabadult és komolyan veszélyezteti a nemzetközi hajózást a Fekete-tengeren. Mind a román, mind a török haditengerészet találkozott sodródó aknákkal felségvizeiken.

Az USA olyan speciális lövedékeket szállít a tarackokhoz, amelyek a műveleti terület felett a levegőben robbannak fel és kisméretű taposóaknákat szórnak szét. Az eszköz letépi a lábfejet robbanáskor. Pont ez a cél, hiszen egy sérült katona leköt legalább 3–4 egészségest, mivel el kell látni a sérülést és evakuálni kell a hadműveleti zónából. Vannak olyan aknák is, amelyek szeizmikus szenzorral vannak felszerelve: érzékelik a közeledő ember lépteit és robbannak, tehát már nem kell rálépéssel aktiválni a fegyvert. Járművek ellen kumulatív repeszaknákat is bevetnek. A robbanótöltet energiájától hajtva acélgolyók pusztítanak 50 méteres körben. Feltehetően egy ilyen akna robbant fel a busz alatt is, amelyen Szulejmanova utazott.

PestiSracok facebook image

Amikor Irakba utaztam, még a repülőn kaptam jótanácsot, hogy szerezzek be egy második testpáncélt és tegyem az ülésemre a terepjáróban, így ha aknára futunk, akkor csak a lábaim vesztem el, de a mellény felfogja a repeszeket és azok nem érnek fontos és "még fontosabb" szerveket. Hogy mi történt a busz többi utasával és a sofőrrel, arról nincs hírem, de el tudom képzelni, hogy nemcsak egy család gyászol.

Ajánljuk még

Egy provokátor belef*sott Magyar Péter nadrágjába? (videó)

Ps TV 2024 június 26.
Amikor azt hinné az ember, hogy naprakész lehet Magyar Péter ámokfutásával kapcsolatban, a mester lapot húz a 21-re. Egészen elképesztő, hogy politikus politikai tevékenység nélkül ilyen szinten a figyelem középpontjába tud kerülni, és még ezt is elnézik neki a hívei. Az sem zavarja őket, hogy Magyar Péter, a belpesti messiás a fojtófogásban lett kivezetve egy buliból. Ha azt mondja, hogy (ez is) a Fidesz műve, elhiszik neki… mert el akarják hinni. Közben pedig fennhangon üvöltik, hogy a Fidesz csak "sorosozik"... De Magyar Péter mellett szó volt még a fociról, a szőrös csajokról és a XII. kerületi turulról, amit az új polgármester a megválasztását követően azonnal el akar vitetni.

Magyar Péter láttán még a Duna is irányt változtatott (videó)

Ps TV 2024 szeptember 22.
Árad a Duna. Mielőtt még valaki félreértené, a válasz nem, ez nem egy újabb péniszirigységgel küzdő politikus jelmondata, hanem a rögvalóság. Az árvíz elleni védekezés komoly összefogást igényel, így most a legtöbben a gátakon pakolják a homokzsákokat. Munka közben persze akad idő néhány tökéletesen beállított, profi fotóra is, amelyek nyilván csak azért születtek, hogy önkénteskedésre ösztönözzék a még nem önkénteskedő embereket. Elfogadjuk. Ez egy ilyen világ. Megértjük, ha készül néhány kép, de a 452 kép/óra egy picit talán már túlzás. Piros pont annak, aki kitalálja, ki készítette a legtöbb "digitális tartalmat" a gátakon folyó munkálatokról. Bizonyára nem Magyar Péter az. Kacsintás, kacsintás.

A római Pannonia sorsa a hunoktól a magyarokig – Honi felderítés (Videó)

Ps TV 2024 május 24.
Néhol térdig érő, de zömmel inkább a föld alá temetett falcsonkok maradtak ránk a római korból – na meg egy név, amely sokkal többet jelent nekünk, magyaroknak, mint a többi korabeli provincia: Pannónia. Mi történt ezzel a területtel a római uralom szertefoszlásakor, amikor germánok, hunok, aztán megint germánok masíroztak rajta, majd az avarok vették birtokba? Mekkora pusztítás érte, hogyan enyészett el az egykori római élet itt, és mit láthattak még az épületekből városokból, gazdaságból a X. századi magyarok, amikor az államuk végleg megtelepedett itt? Fehér Bence klasszika filológus–történésszel néztük át a folyamatot, ahogy egy latin földrajzi név a magyarok országaként épült be a nemzettudatunkba.