A német kormány megegyezésre jutott az új bevándorlási törvény ügyében. A kabinet megállapodott a törvény keretét illetően, „a német nép jóléte csak megfelelően képzett munkaerővel biztosítható” – nyilatkozta a munkaügyi miniszter, Hubertus Heil.
A szövetségi kormány úgy véli, hogy meg kell könnyíteni a külföldi szakmunkások beáramlását Németországba. A kabinet már ki is dolgozta az új törvény vezérfonalát.
Németországnak a jövőben szüksége lesz szorgos kezekre és okos fejekre
– mondta Hubertus Heil munkaügyi miniszter az új törvénytervezet bemutatásakor.
A szakmunkások biztosítása egyenlő a jólét biztosításával. 2035-ig a gazdaság szinte minden területén, így a betegápolásban, a gyermekgondozásban, ám az önkormányzatoknál is legalább egymillió új munkavállalóra lesz szükség
– véli a Szociáldemokrata Párt politikusa.
Mindent megteszünk annak érdekében, hogy ezek a szakemberek meg is érkezzenek hozzánk. Ehhez viszont szükség van azokra a lépésekre, amelyek megkönnyítik a külföldi munkavállalók hozzáférését a német munkahelyekhez. A német kormány első körben toborozni akar – ez egy fontos és nagy lépés a stratégiánkban
– tette hozzá.
Habeck: gyors és pragmatikus cselekvés
Robert Habeck gazdaságért felelős miniszter azt mondta, hogy a klímavédelem és a digitalizáció mellett a munkaerőpiac demográfiáját tartja a legfontosabb lépésnek.
A szakmunkások bevándorlását gyorsan és pragmatikusan kell lebonyolítani. A sorompókat fel kell emelni a bevándorlók előtt, és mindemellett javítani fogunk az integrációjukon is
– ígérte meg a zöldpárti politikus.
Nancy Faeser, a szociáldemokrata belügyminiszter is bizakodó, hogy a törvénytervezetet hamarosan végleges formájában be tudja mutatni. Hubertus Heil szerint a parlament a jövő év elején foglalkozik majd a szakmunkások bevándorlásával.
A szakmai tapasztalatot kell figyelembe venni
A javaslat azt is tartalmazza, hogy az elismert külföldi szakmunkások a jövőben olyan területen is dolgozhassanak, amely eltér eredeti foglalkozásuktól és végzettségüktől. Egy szerelő dolgozhatna például raktárosként, vagy egy rendőr vállalhatna felszolgálói munkát. A szakmai tapasztalat sokat nyomna a latban a munkavállalói vízum igénylésekor. Az otthon megszerzett végzettséget nem lenne kötelező már a beutazás előtt elismertetni a német hatóságokkal. A felsőoktatásban tanuló diákok, ahogy eddig is, az úgynevezett kék kártyával érkezhetnének Németországba.
Vita várható a pontrendszer miatt
Ezenfelül az ígéretesnek tűnő, harmadik országból származó munkakeresők egy pontrendszer segítségével juthatnának be Németországba, hogy helyben keressenek maguknak munkahelyet. A minisztériumok között történt megállapodás értelmében az értékelés a következők alapján történne: végzettség, nyelvtudás, szakmai tapasztalat, Németországhoz való viszonyulás és kor. Az új rendszerben a szakmai tapasztalat számítana a legjobban. A pontrendszer részletei miatt várható még vita a zöldek, a liberálisok és a szociáldemokraták miatt, példának okáért, hogy hány pont jár a nyelvismeret fokáért vagy a személyes viszonyáért Németországgal szemben. Utóbbinak az a háttere, hogy a beilleszkedés sokkal jobban megtörténik, ha valaki már többször járt az országban, esetleg hazájában már egy német cégnek dolgozott, vagy rokonai élnek Németországban. Az, hogy a rokonoknak szintén munkavállalónak kell lenniük, még nem tisztázott.
Az állampolgársági reform tervezete
A könnyített szakmunkás-bevándorlás csak egy része a migrációs és menekültügyi törvényjavaslati csomagnak. Nancy Faeser belügyminiszter asszony hamarosan a kabinet elé terjeszti törvényjavaslatait, amelyek megkönnyítenék az állampolgárság felvételét. Most pénteken dönt a parlament az úgynevezett „lehetőséget teremtő tartózkodási engedélyről”. Ez a már évek óta Németországban élő, jól integrálódott, ám nem rendezett tartózkodási joggal rendelkező külföldieknek adna sanszot a maradásra és munkavállalásra. Aki 2022. október 31-én bizonyítottan öt éve Németországban tartózkodik és büntetlen előéletű, az kap egy 18 hónapos ideiglenes tartózkodási engedélyt, és ez alatt rendezheti a legális státuszát, nyelvtanfolyamra mehet és munkát kereshet. Ha mindez sikeres, akkor végleg az országban maradhat.
Vezető kép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq
Facebook
Twitter
YouTube
RSS