Az AfD a szászországi és türingiai tartományi választásokon rekorderedményt ért el – mégis ellenzékbe kerülhet. Az összes potenciális koalíciós partner már kizárta a párttal való együttműködést. Azonban egy olyan koalíció, amelyben a Baloldali Párt (Die Linke) vagy a Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) is részt vesz, legalábbis vitára adhat okot.
A kereszténydemokratáknak például van egy összeférhetetlenségi határozata a szövetségi és a tartományi kormányban, amely szintén tiltja az együttműködést a baloldallal. Ez mindkét szövetségi állam esetében azt jelenti, hogy a kormányalakítás nehéz lesz – valószínűleg nagyon nehéz. Szászország miniszterelnöke, Michael Kretschmer (CDU) most az SPD-vel (Szociáldemokrata Párt) és a BSW-vel való koalíciót fontolgatja.
Martina Schweinsburg, a CDU újonnan megválasztott türingiai tartományi parlamenti képviselője az AfD-vel folytatandó „szondázó tárgyalások” mellett foglalt állást. „A türingiaiak több mint 30 százaléka az AfD-re szavazott. És adjuk meg a tisztelet a választóknak, hogy beszéljünk azzal a párttal, amelyre szavaztak” – mondta a volt greizi járási hivatal vezetője.
„Ez az óvodás politika, hogy azt mondjuk: „Az AfD rossz gyerek, nem lehet vele játszani”, megbukott” – folytatta a politikus. „A CDU-nak elvileg minden párttal párbeszédet kellene kezdeményeznie”. Schweinsburg úgy, hogy az AfD-való tárgyalás javítana a jobboldali párt imázsán, amelyet az elmúlt években a „náci sarokba” szorítottak a nagy pártok.
Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter az orosz rakéták lelövése mellett foglalt állást, mielőtt azok belépnének a NATO légterébe. A politikus a „Financial Timesnak” elmondta, hogy kötelességének tekinti, hogy szavatolja polgárai biztonságát, függetlenül, hogy attól kellene tartani, hogy a NATO ezzel beavatkozik az ukrajnai háborúba. „A NATO-tagság nem mentesít minket e felelősség alól”. Véleménye szerint egy ilyen intézkedés „legitim önvédelem lenne, ha a rakéták a NATO légterébe tartanának”.
Sikorski ezzel visszhangozta a kijevi kormány kéréseit. Donald Tusk lengyel miniszterelnök már júliusban megállapodást írt alá Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel, amely ennek a lehetőségnek a vizsgálatáról rendelkezett. Néhány nappal később azonban Jens Stoltenberg leköszönő NATO-főtitkár elutasította a javaslatot. „Azt kockáztatnánk, hogy a konfliktus részévé válunk” – figyelmeztetett.
A Kurszki terület lerohanása nem enyhítette az ukrán fegyveres erők helyzetét Donbasszban, ahol az ukrán hadsereg nehéz helyzetbe került Krasznoarmejszk (ukrán nevén Pokrovszk) és Toreck közelében – ismerte el Volodimir Zelenszkij, akinek a szavait az Ukrinform idézte.
Ami a Pokrovszk és Toreck irányában fennálló nehézségeket illeti, úgy gondoljuk, hogy a kurszki hadművelet is hatással lehet erre. Az orosz hadsereg létszámának csökkenése miatt csökkenhet a nyomás. De egyelőre ott is nehéz a helyzet
– mondta Zelenszkij.
Jelentős előretörést ért el a Donyec-medencében az orosz hadsereg, dacára a Kurszk megye elleni ukrán támadásnak – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn egy, a tanévnyitó alkalmából az Oroszországi Föderációhoz tartozó Tuva Köztársaság fővárosában, Kizilben iskolásokkal megtartott találkozón.
Az államfő szerint az ukrán fegyveres erők azért intéztek támadást az orosz Kurszk megye ellen, hogy megállítsák az orosz fegyveres erők offenzíváját a Donyec-medencében. Azt hangoztatta, hogy az ukrán hadvezetés terve kudarcot vallott, mert az orosz hadsereg Kijev kívánságával szemben fokozta az előrenyomulás ütemét.
„Régóta nem volt ilyen üteme a támadásunknak a Donyec-medencében: az orosz fegyveres erők már nem 200-300 méterenként, hanem négyzetkilométerenként vonnak területeket az ellenőrzésük alá” – mondta Vlagyimir Putyin. Elmondta, hogy „ha Ukrajna nem szavakban, hanem tettekben kívánja a béketárgyalásokat és a kérdések békés úton történő megoldását, akkor Moszkva készen áll erre, mert az orosz hatóságok ezt soha nem utasították el”.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS