A CDU/CSU pártcsalád ismét nem bír magával és másodszorra is megszavaztatja a Bundestagot a nagy hatótávolságú „Taurus” cirkálórakéták átadásáról Ukrajnának. Friedrich Merz, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke ráállt a macroni sínre, amely szerint nem hagyhatja a Nyugat, hogy Oroszország győzzön a háborúban.
A Taurus igencsak kényes téma lett, főleg, hogy a GRU lehallgatta a német vezérkart, amikor arról agyaltak, hogy miként lehetne egy ilyen rakétával lerombolni a Krími hidat, amelyik összeköti a Krím-félszigetet az anyaországgal. Merzet és csapatát cseppet sem zavarja, hogy Oroszország 5600 nukleáris fegyverrel rendelkezik és ezek fele azonnal bevethető, főleg, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök be is jelentette, hogy Oroszország technikailag készen áll az atomháborúra, hozzátéve: nem akarja, de adott esetben nukleáris válaszcsapást mér majd ellenségeire.
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter igyekezett nyugati szövetségeseit nyugtatgatni, hogy az orosz elnök csak fenyegetőzik. Ez azonban láthatóan nem sokakat nyugtatott meg, a legkevésbé Olaf Scholz német kancellárt, aki eddig kategorikusan elutasította a nagy hatótávolságú fegyverek szállítását Kijev számára. A német zöldpárt már szerda este bejelentette, hogy ők sem változtatnak nézeteiken és nemmel szavaznak a Taurus-kérdésben, ahogy a szociáldemokraták és a liberálisok is. A zöldek szerint Merz csak belpolitikai erőfitogtatásra használja a mai szavazást és az ukrán kérdést. Vlagyimir Putyin csak annyit üzent Taurus-ügyben, hogy „fontolják meg jól”.
A német lapok szerint Olaf Scholz soha nem mondta ki, hogy Ukrajnának győznie kell, hanem álláspontja, hogy erősíteni kell Ukrajna védelmi képességeit. Ez a cizellált megfogalmazás igazából egy üzenet Moszkvának, hogy Németország nem akar hadviselő féllé válni.
Moszkvának nem áll szándékában részt venni az ukrajnai konfliktusról szóló, Svájc által tervezett békekonferencián, még akkor sem, ha hivatalosan meghívást kap
– jelentette ki Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője. A hivatalos válasz a közelmúltban megjelent médiajelentéseket követi, amelyek szerint Kína és Svájc szorgalmazza, hogy Oroszországot is meghívják a tárgyalásokra. Múlt hónapban Svájc bejelentette, hogy „nyárig” tervezi a békekonferencia megszervezését. Konkrét időpontot egyelőre nem neveztek meg, a résztvevők listáját sem hozták nyilvánosságra. Ukrajna azonban jelezte, hogy Oroszországot csak akkor lehet meghívni, ha előzetesen beleegyeznek az általuk megfogalmazott előfeltételekbe. Zaharova kifejtette, hogy Zelenszkij terve számos irreális feltételt tartalmaz, többek között az orosz csapatok visszavonását Ukrajna 1991-es határaira, Moszkva felelősségre vonását és jóvátétel fizetését, valamint az élelmiszerekkel, a nukleáris biztonsággal, az energiával, az ökológiával és a humanitárius problémákkal kapcsolatos rendelkezéseket.
Kijev alapvető követelései változatlanok maradnak, miközben a jogos orosz érdekeket figyelmen kívül hagyják
– mondta Zaharova.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS