Nem kevés feladata van a német kémelhárító szerveknek a felderítéssel egy elfogás után, amely három gyanús férfit juttatott a kezükre. Az elhárító tisztek azt gyanítják, hogy orosz ügynökökre csaptak le a frankfurti „Celona” kávézóban. A sok készpénz, útlevelek és egy GPS jeladó is arra enged következtetni, hogy a trió ügynöki tevékenységet folytatott Németországban.
Az ügyet egy ukrán férfi robbantotta ki, aki hazájában a fronton szolgált, de jelenleg Frankfurt am Mainban tartózkodik. Azzal fordult a rendőrséghez, hogy egy gyanús telefonhívást kapott egy Jaroszláv nevű férfitől, aki azt állította, hogy az ukrán titkosszolgálat ügynöke. A telefonáló megkérdezte a katonát, hogy hajlandó lenne-e Németországban titkos bevetéseket végrehajtani? Az ukrán férfi egy kis időt kért, hogy ezt átgondolja, majd gyorsan felhívta az ukrán katonai hírszerzést, hogy meggyőződjön arról, valóban ők állnak a hívás mögött. Az ukrán titkosszolgálat hamarosan visszahívta és elmondták, hogy nem tőlük telefonáltak. A katona ezután a német rendőrséghez fordult, mert veszélyben érezte magát. Az az érzése támadt, hogy esetleg orosz ügynökök próbálják meg csapdába csalni.
Amint kiderült, az ukrán katona szerepel egy orosz halállistán, mivel orosz hadifoglyokat lőtt agyon még 2022-ben. A német hatóságok is biztosak voltak benne, hogy az oroszok vagy el akarják rabolni a férfit, vagy végezni akarnak vele. A német titkosszolgálat tanácsára a férfi a látszat kedvéért belement, hogy találkozik Jaroszlávval. A megbeszélésnek június 19-én a „Celona” kávézóban kellett volna megtörténnie. A Szövetségi Nyomozóhivatal kommandósai már a találkozó előtt órákkal elfoglalták pozícióikat és megfigyelték az egész környéket.
A megbeszélt időpontban feltűnt három férfi egy autóban. Egyikük bement a kávézóba és várta az ukránt, két társa a járműben várakozott. Egy idő után a kávézóban várakozó felhívta a katonát és idegesen kérdőre vonta, hogy miért késik. Amikor az közölte, hogy meggondolta magát, a férfi elhagyta a kávézót és beült az autóba. A kommandósok ekkor csaptak le rájuk. A három gyanúsítottnál több hamis igazolványt és útlevelet találtak, köztük oroszt, és ukránt is. Utóbbiról kiderült, hogy az ukrán hatóságok állították ki. Egyelőre egyikük sem tett vallomást az ügyben és az ügyvédjük sem nyilatkozott a sajtónak.
Az ukrán katona rendőrségi védőőrizetet kapott és ezzel egyidőben a szövetségi legfelsőbb ügyész meggyanúsította háborús bűncselekmények elkövetése miatt.
A nyugat-európai országokban attól tartanak, hogy az orosz titkosszolgálatok hasonló akciókra készülhetnek a hibrid-hadviselés keretében. Nemrégiben Párizsban az egyik repülőtér közelében vett őrizetbe a DGSI (belső elhárítás) egy orosz férfit, aki egy pokolgépet rakott össze, de az közben felrobbant és megsebesítette a készítőjét. A férfiről kiderült, hogy a Donbászban harcolt orosz oldalon és utána az orosz titkosszolgálatnak dolgozott.
Februárban Dél-Spanyolországban lőttek le egy mélygarázsban egy orosz pilótát, aki bevetés közben helikopterével dezertált Ukrajnába. Szakértők szerint az orosz szolgálatok aktívak Nyugat-Európában. Vannak személyek, akiket a „Telegram” segítségével szerveznek be mindössze egyetlen akcióra. Őket „Single-Use-Agent-nek” egyszer használatos ügynöknek nevezik a szakzsargonban.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS