Iszmail Hánije, a Hamász főparancsnoka Katarból Kairóba repült, hogy egyiptomi vezetőkkel, többek között a titkosszolgálat vezetőjével egyeztessen. Mind a Hamász, mind pedig Izrael jelezte, hogy hajlandó egy újabb tűzszünetre. A tervek szerint egy hétig is hallgathatnak a fegyverek a Gázai övezetben, és a még fogságban lévő túszokat kicserélhetik az izraeli börtönökben ülő palesztin elítéltekre. Izraeli források szerint még 129 túsz van a Hamász kezén. Jeruzsálem ajánlata, hogy 40 túszért cserébe kihirdeti a tűzszünetet, és az alatt folyhatnak a tárgyalások a további fogolycseréről.
A Washington Post azt állítja, hogy Izrael akár egy kéthetes tűzszünetben is benne lenne, ha ezzel minél több túsz nyerné vissza a szabadságát. A társadalmi nyomás nagyon nagy Netanjáhú kormányán, hogy minden lehetőséget kihasználjon a túszok érdekében. Az ellenérvek közül viszont az a legfontosabb, hogy minden hosszabb tűzszünet időt és lehetőséget ad a Hamásznak is, hogy újraszervezze sorait.
Jichák Hercog államelnök elmondta, hogy a túszok kiszabadítása mellett fontosnak tartja a humanitárius segélyek fokozását a palesztinoknak. Hercog szerint a hadsereg nem a civil lakosság, hanem a terroristák ellen küzd. Ennek ellenére már több mint 20 ezer civil halt meg az izraeli támadások következtében, és több ezer holttest lehet még a romok alatt.
A Wall Street Journal című amerikai lap rendelkezik olyan információkkal, amely szerint a Hamászon belül már vannak ellentétek a háború folytatásának kérdéséről. Amíg a Hamász katonai szárnya, Jahja Szinvár vezetése alatt folytatná a harcot, addig a politikai szárny ezt befejezné. Huszam Badram, a Hamász politikai irodájának vezetője Dohában nyilatkozott is a sajtónak, hogy szeretnék a fegyveres konfliktus lezárását.
Gondban van Zelenszkij és kormánya az évértékelő után. A német Bild és a Politico újságírói feltették a kérdést Rusztem Umjerov védelmi miniszternek, hogy honnan akar közel félmillió katonát szerezni a frontra. A politikus és a kormány álláspontja, hogy megpróbálnak ráhatni a külföldre menekült több százezer ukrán hadköteles férfira, hogy térjenek haza és jelentkezzenek a hadkiegészítő parancsnokságokon. Amennyiben ezt nem teszik meg, komoly büntetésre számíthatnak a későbbiekben. Konkrétumokat azonban nem mondott a miniszter. A német ARD közszolgálati televízió azt is megemlítette, hogy sokan kenőpénz fejében tudták elhagyni az országot, mivel dúl a korrupció a katonai rendészek körében.
Szlovákia nem fog beleegyezni abba, hogy Ukrajna a NATO tagja legyen – jelentette ki Robert Fico miniszterelnök egy interjúban. Az Egyesült Államok vezette katonai szövetség a júniusi, Litvánia által rendezett csúcstalálkozón elállt attól, hogy tényleges meghívást kínáljon Kijevnek. A vilniusi találkozó közös közleménye csak annyit mondott, hogy a NATO képes lesz felajánlani a tagságot, „ha a szövetségesek egyetértenek és a feltételek teljesülnek”.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS