Nem tiszta, hogy mi történt Gáza egyetlen keresztény kórházával, az al-Ahli Arab Hospitallal. A Hamász Izraelt hibáztatja és népirtásról, háborús bűncselekményről beszél, mivel több száz ember vesztette életét a robbanásban. Az áldozatok száma valahol 200–300 között mozoghat, míg a Hamász 500 halottról beszél. Az izraeli hadsereg elutasít minden vádat és azt állítja, hogy egy, a Hamász által kilőtt, funkcióhibás rakéta zuhanhatott a kórházra. Daniel Hagari, az izraeli hadsereg szóvivője azt mondta egy sajtótájékoztatón, hogy a hadsereg elhárítási részlege megvizsgált minden tényt, a rakéták radarszignatúráját is, és hamarosan bemutatják a bizonyítékokat a nyilvánosságnak is.
Izraeli hírportálok szerint a hadsereg lehallgatott egy rádiójelentést, amelyben a Hamász harcosai egy gyújtási hibáról beszélnek egy rakéta esetében. Felderítő drónok felvételein az látszik, hogy a kórház parkolójába csapódott be egy rakéta, igen komoly pusztító hatással. A palesztin és az iráni tv-csatornák helyszíni tudósítói rendkívül véres felvételeket tettek közzé, halott gyermekről és emberi testrészekről a kórház kertjében. Ez nagyon erősen felszította az érzelmeket az iszlám országokban.
Az arab államokban és Iránban azonnal ezrek mentek az utcára és Izrael bombázását követelték kormányaiktól. Jordánia fővárosában, Ammánban a tüntetők be akartak hatolni az izraeli nagykövetségre; ezt csak a rendőrség erélyes fellépése tudta megakadályozni. Törökországban is tömegek tüntettek az izraeli diplomáciai képviseletek előtt. Bejrút déli kerületeiben a rohamrendőrök könnygázzal oszlatták a feldühödött tömeget. Berlinben a hatóságok tiltása ellenére palesztinpárti tüntetést tartottak, jórészt migrációs hátterű demonstrálók. A tüntetés erőszakba torkollott és rátámadtak a kivonuló rohamrendőrökre.
Gázában elképesztő a pusztítás, szinte nincs már egyetlen éppen maradt ház sem. A vízkészlet annyira fogyóban van, hogy a kórházakban napi három deciliterre korlátozták a fejadagot a betegeknek. A gázai–egyiptomi határon kamionok tucatjai várnak arra, hogy humanitárius segélyt tudjanak bejuttatni a városba. A Gázai övezeten belül nagyjából egymillió ember van belső migrációban, megpróbálják elérni a déli területeket, ahogy ezt az izraeli hadsereg és az ENSZ is tanácsolta, mivel itt nyugodtabb a helyzet, és ide próbálnak eljutni a segélyszállítmányok.
Az egyiptomi kormány tart attól, hogy menekültek áttörhetik a rafahi határátkelőt, ezért rendőröket és katonákat vezényeltek a határhoz, valamint betonelemekkel erősítik meg a határkerítést. Az ENSZ és a Vörös Félhold felállított egy kisebb menekülttábort is, ha esetleg egy áttörés történne, hogy ott el tudjanak helyezni néhány ezer embert. Nem tudni, hogy a 2,2 millió emberből mennyien akarják végleg elhagyni a Gázai övezetet, de elképzelhető, hogy egy milliós tömegről lenne szó.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS