A Newsweek szerint az EU kitiltaná Tucker Carlson amerikai újságírót a Putyin-interjú miatt. A lap azt írja, hogy a törvényhozó – aki felszólította az EU-t, hogy vizsgálja meg Carlson „utazási tilalmának” lehetőségét – Carlsont Donald Trump korábbi amerikai elnök és Putyin orosz elnök „szócsövének” nevezte, hozzátéve, hogy mivel Putyin háborús bűnös és az EU szankcionál mindenkit, aki segíti őt ebben az erőfeszítésében, logikusnak tűnik, hogy a Külügyi Szolgálat az ő ügyét is megvizsgálja. Tucker Carlson közölte, hogy a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott beszélgetését csütörtökön 18 órakor sugározzák (magyar idő szerint éjfélkor). Az időpont bejelentése Carlson Instagram-fiókján és hivatalos weboldalán jelent meg.
Az amerikai szenátus republikánus tagjai ismét blokkoltak egy segélycsomagot, amely 60 milliárd dollárt juttatott volna Kijevnek. A pénzügyi segélycsomag részei voltak az amerikai–mexikói határ védelme és Izrael, valamint Ukrajna támogatása összesen 118 milliárd dollár értékben. Donald Trump is arra kérte párttársait, hogy ne támogassák ezt a csomagot. A demokraták még a mai nap megpróbálkoznak egy második szavazással, amelyben lecsökkentik az összeget 96 milliárd dollárra, mivel kiveszik belőle a határvédelemre szánt összeget. Az európai politikusokat, köztük Olaf Scholz német kancellárt is nyugtalansággal tölti el az amerikai pénzek elmaradása. Úgy vélik, hogy az USA teljességéggel áttolta Európába Ukrajna anyagi támogatását. Olaf Scholz most úton van Washingtonba, hogy személyesen tárgyaljon Joe Bidennel.
Az ukrán parlament első olvasatban támogatta szerdán a mozgósítás megerősítéséről szóló, a kormány által átdolgozott törvénytervezetet – közölte Jaroszlav Zseleznyak parlamenti képviselő a Telegramon. Közlése szerint a kormány által készített előterjesztést 243 képviselő szavazta meg. A tervezet elfogadásához legalább 226 szavazatra volt szükség. Zseleznyak hozzátette, hogy módosító indítványokat február 21-ig lehet benyújtani. Szavai szerint a törvényjavaslatot a második, végleges olvasatban nagy valószínűséggel február utolsó hetében fogadja el a parlament, és várhatóan áprilisban lép hatályba. Az új törvény szerint a területi hadkiegészítő központnak jogában állna bírósághoz fordulni, ha valaki a mozgósításáról szóló értesítés kézhezvételétől számított tíz napon belül nem jelenik meg a központban, vagy külföldi diplomáciai képviseleten. Büntetésként zárolhatják bankszámláját, bevonhatják a jogosítványát, illetve megtilthatják neki a külföldre utazást, amíg nem tesz eleget a megjelenési kötelezettségének. A kormány azt is javasolja, hogy csak olyan férfiak kerüljenek be új alkalmazottként a közszolgálatba, akik fegyveres alapképzést kaptak, vagy letöltötték a katonai szolgálatot. Ez alól kivételt képeznek az egészségügyileg katonai szolgálatra alkalmatlanok, illetve azok, akik jelenleg már valamilyen közszolgálati intézménynél dolgoznak.
Oroszország jelentős rakéta- és dróncsapásokat hajtott végre ukrán katonai-ipari létesítmények ellen – jelentette be a moszkvai védelmi minisztérium. A szerdán kora reggel végrehajtott támadás célpontjai a haditengerészeti drónok, part menti rakétarendszerek, több rakétaindító rendszerhez szükséges lőszerek és robbanóanyagok gyártásával foglalkozó ukrán vállalatok voltak – olvasható a minisztérium közleményében. Ami a frontvonalon kialakult helyzetet illeti, a minisztérium által közölt adatok szerint az ukrán erők az elmúlt 24 órában legalább 1055 katonát vesztettek. Az orosz hadseregnek sikerült tovább javítania pozícióit a Donyecki Népköztársaságban (DNR) – olvasható a közleményben.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS