Miután az amerikai szenátus megszavazta az újabb, 60 milliárd dolláros segélycsomagot Kijev számára, a Fehér Ház már be is ismerte, hogy a fegyverek egy része már a fronton van. A szállítmány többi egysége pedig német és lengyel támaszpontokon várja, hogy néhány napon belül elérje Ukrajnát. A segély első alkalommal tartalmaz nagy hatótávolságú ATACMS rakétákat (Army Tactical Missile Systems). Ez a típus 300 km távolságban is képes célokat megsemmisíteni.
Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó be is ismerte csütörtöki sajtótájékoztatóján, hogy a rakétákat titokban már kiszállították. Joe Biden már februárban kiadta a parancsot a Pentagonnak, hogy készítse elő az ATACMS rakétákat a mielőbbi átadásra. A rakéták számáról Sullivan csak annyit mondott, hogy „jelentős mennyiség”. A tanácsadó azt is hozzátette, hogy Kijev azért kapja ezeket a rakétákat, hogy meg tudja védeni területi integritását. Ez azonban sántít, mivel ezt a precíziós fegyvert támadásokra fejlesztették ki. Sullivant arról is megkérdezték, hogy ez a fegyvertípus hoz-e majd változást a háború állásában. Sullivan válasza az volt, hogy „nincsenek csodafegyverek ebben a konfliktusban, ez az új képesség sem hoz végső eredményt”.
Ennek a fegyvernek az a veszélye, hogy az ukránok mélységi támadásokat fognak végrehajtani a Krím-félsziget és orosz városok, mint Belgorod és Rosztov ellen, vagy akár ismét célba vehetik a Krími hídat. Egyes hírforrások szerint az elmúlt napokban az ukránok már végre is hajtottak két mélységi támadást, az egyiket a Krím-félszigeten található katonai repülőtér ellen, a másodikat pedig Donyeck környékén orosz állásokra lőtték ki.
Az USA ezen lépése most nyomást fog helyezni a német kormányra is, hogy adjanak Taurus típusú nagy hatótávolságú cirkálórakétákat Zelenszkij kormányának. Kijev már régóta kéri ezeket a német gyártású intelligens fegyvereket Berlintől, ám eddig a koalíciós pártok ezt leszavazták (a zöldek, a liberálisok és a szociáldemokraták), ám a konzervatív CDU/CSU pártcsalád folyamatosan követeli, hogy lássák el az ukrán hadsereget ezekkel a cirkálórakétákkal. A Taurus hatótávolsága viszont már 500 kilométer. Rossz belegondolni, mi történne, vagy mi fog történni, ha az ukránok Moszkvát megtámadják vagy a Kreml ellen használják a fegyvert.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS